Bankada Yönetmen Ne İş Yapar

Gerek dünyanın günden güne küreselleşiyor olması, gerek şehirlerin büyümesi gerekse ekonomik hayatın her geçen gün biraz daha canlanması sebebiyle bankacılık sektöründe ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu ilerlemelere paralel olarak birbirinden farklı pozisyonlar ortaya çıkmıştır. Sektördeki genişlemenin ortaya çıkardığı pozisyonlardan bir tanesi de yönetmenliktir. Esas olarak bu pozisyonun tam adı banka portföy yönetmenidir. Ancak kısaca yönetmen olarak adlandırılmasında da kural olarak bir sakınca yoktur. Bankada yönetmen ne iş yapar sorusunun cevabı çoğu insan tarafından merak edilir. Gerçekten bu insanların gerçekleştirdiği vazife pek göz önünde sayılmaz. Ancak bankaların varlığını sürdürebilmesi ve saygınlığını koruyabilmesi için hayati önemleri vardır.

Bankaların Hangi Özelliğinden Dolayı Bu Pozisyon Ortaya Çıkmıştır?

Bankaların başlıca amaçlarından bir tanesi müşteri portföylerini genişletmek suretiyle daha geniş bir müşteri kitlesine hitap etmek, sektörde yer alan diğer bankalar ile etkin bir şekilde rekabet edebilmek ve müşterilerinin diğer bankalara yönelmesini engellemektir. Aynı zamanda rekabet ettikleri banka müşterilerini cazip yöntemler ile kendilerine çekmek de bunlar arasında gösterilebilir. Başka bir deyişle bankalar hem mevcut müşteri portföylerini korumak hem de müşteri portföylerini genişletmeyi amaçlarlar. Pek çok zaman çeşitli kampanyalar hakkında bilgilendirmek için aramaları ve kredi kartı, banka kartı benzeri ürün ve hizmetleri satmak istemeleri bu yüzdendir.

Yönetmenler Tam Olarak Bu Çalışmanın Neresindedir?

Banka portföy yönetmenleri, bahse konu müşteri portföylerinin oluşturulması ve bu kapsamda yapılan işlemlerin denetimini ve takibini gerçekleştirir. Gerekirse zaman zaman bazı müdahalelerde de bulunabilir. Aynı zamanda mevcut müşteri portföyünü muhafaza etmek ve daha farklı hizmetlerden yararlanmasını sağlamak da banka portföy yönetmeninin görevleri arasındadır. Her ne kadar pek çok zaman bir zorunluluk olmasa dahi banka portföy yönetmenlerinin yer yer insan kaynakları alanında da belli başlı bazı görevler üstlendiğine rastlamak mümkündür.

Bir Yönetmende Bulunması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Banka portföy yönetmenleri, görev tanımları ve hitap ettikleri geniş kitleler icap edince insan ilişkilerinde oldukça başarılı olmak durumundadırlar. Öte yandan yabancı dil alanında da mümkün mertebe üstün yeterliliklere sahip olmaları şartı mevcuttur. Mali işler ve planlama alanında kıvrak bir zekaya ve kabiliyete sahip olmaları da kuşkusuz portföy yönetmenlerinde bulunması gereken en önemli özellikler arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Bankada Yönetmen Nasıl Olunur? başlıklı makalemizde banka, Bankada yönetmen ve Bankada Yönetmen Nasıl Olunur? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ