Bankadan Noter Kanalı ile İhtarname Geldi

Vadesinde ödenmeyen bireysel kredi  kartı, krediler ile ticari kredi kartları için banka tarafından belirtilen süre sonunda noter kanalı ile ihtarname çekilir. Bu ihtarnamede borcun en kısa zamanda ödenmesi gerektiği, aksi taktirde üçüncü hesap döneminin bitimiyle haciz ve icra süreçlerinin başlayacağı ifade edilir.

Ödenmeyen borçlar nedeniyle noterden ihtarname gelmesi borcun türüne göre değişmektedir. Örneğin; bireysel kredi kartlarında  80’inci günde ,ticari kredi kartlarında ve kredilerde 67’nci günde gerçekleşmektedir .Noterden gönderilen ihtarnameye ait masraflar ise müşteriden talep edilmektedir

İhtarnameyi alan borçlu ne yapmalıdır?

İhtarname, alacaklı olan tarafın borçlu kişiye “borcunu en kısa zamanda öde aksi halde haciz ve hapis süreci gelecek “şeklinde yaptığı bir uyarı niteliğindedir. Bu ihtarnameyi alan borçlu kişi borcunu ödeme yönünde davranış geliştirir veya üçüncü hesap döneminin bitmesini bekleyerek idari süreci başlatır. Borcun kapanması demek idari ve yasal süreçlere muhatap olmamak ve kredi notunda düşüş yaşatacak olumsuzluklardan uzak kalmak demektir.

İhtarnamenin alacaklı ve borçlu açısından sonuçları nelerdir?

İhtarname borçlu ve alacaklı için uyarı niteliğinde olan bir uygulamadır. Dava masraflarına eklenecek ek masraflar olan mahkeme masrafları,faiz,avukat masrafları gibi masraflar borçluya bildirilir. Bu durumun borçluya bildirilmesi alacaklı için olumlu olup borcun ödenebilirlik süresi ile farkındalığını arttıracaktır. İhtarname çekildiğinde borçlu, alacaklının alacağını almakta ısrarlı olduğunu bilir ve bu durum konunun ciddiyeti hakkında karşı tarafa mesaj niteliği taşır. Ayrıca dava dosyasına konulacak önemli bir delil niteliği de taşımaktadır.

İhtarname almanın kredi notuna etkisi nedir?

Borçlarınızla ilgili ihtarname almak bankalarla yaşanılan sorunlu bir yapıya işaret eder. Borç-alacak ilişkilerinde ortaya çıkan bu anormal durum bankaların aylık olarak verilerini gönderdikleri risk merkezi tarafından kredi notuna dönüştürülür ve bu da tüm banka ve üçüncü şahıslar tarafından görülebilmektedir. Kredi notunda meydana gelen bu düşüş bozuk finansal yapıya işaret eder ve bu durumda olan birinin özellikle bankalarla kuracağı ikili ilişkiler büyük yara alır.

İhtarname, alacaklının ilgili borcu borçludan istediği, ödenmemesi halinde borç miktarına ilaveten tüm dava masrafları ile diğer maliyet kalemlerinin alacaklıdan noter kanalı ile istendiği yazılı bir hatırlatmadır. Borçlu kişi ödemelerde yaşattığı bu sorun  nedeniyle finansal yapısının yıpranmasına ve kredi notunun düşmesine neden olacaktır .Noter kanalı ile yapılan bu ihtarın delil niteliği taşıdığı göz önüne alındığında ileride açılacak bir davanın borçlu aleyhine sonuç doğurmaması için borç ödeme sürelerine daha çok dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir.

Bir önceki yazımız olan Araç Kredisi Ödenmezse Ne Olur? başlıklı makalemizde Araç kredisinin ödenmemesi kredi notuna etki eder mi? ve Araç üzerine konan ipotek ne zaman uygulamaya konur? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ