Bankadan teminat mektubu nasıl alınır?

Küreselleşen dünya modelinde ürün ve hizmet çeşitliliği hızla artmakta artan ihtiyacı karşılayacak finansal kaynakların arayışına girilmektedir.

Ticari riskin bu kadar yüksek seviyelerde  olmadığı zamanlarda bireysel teminat yeterli kabul edilirdi. Günümüzde ise yüksek teknoloji kullanılarak üretilen seri ürünler ve oldukça geniş bir pazar hacminin olduğu küresel piyasalar, daha güvenilir kaynaklardan bu garantiyi alma ihtiyacını doğurmuştur. Banka tarafından verilen teminat mektuplarında üçlü bir ilişki vardır. Garanti verilen kişiye muhatap, adına  teminat mektubu düzenlenen kişiye lehdar ve oluşabilecek herhangi bir zararı tazmin etme yükümlülüğünü üstlenen de bankadır. Banka bu borç tazmin yükünü adına kontrgaranti denilen, belli bir komisyon ile kabul edip düzenlenen teminat mektubunu da kredili müşterisiyle mevcut kredi ilişkisinden dolayı muhataba yazılır. Banka teminat mektubu düzenlediği muhataptan komisyon dışında  üzerine kayıtlı gayrimenkul ,banka hesabı veya değerli eşyaları varsa  hesaba bloke ,diğerlerini de  ipotek altına alarak kendini garanti altına almaya çalışır. Banka teminat mektupları;

  • geçici teminat mektupları
  • Kesin teminat mektupları
  • vergi ve icra dairelerine verilen teminat mektupları
  • gümrük dairelerine, özel kişilere ,resmi kurumlara yönelik olarak verilen mektuplar.

geçici teminat mektupları; genellikle ihalelerde ihalenin muhatap üzerinde kalmasıyla kesin teminat mektubuna dönüşeceğini ifade eden bir teminat türüdür

Kesin teminat mektupları; Bu mektuplarda taraflar belirtilen tüm yükümlüleri yerine getirmeyi taahhüt ettiğinden oluşabilecek olumsuzlukları banka tazmin etmek zorunda olacaktır.

Vergi ve icra dairelerine verilen teminat mektupları; vergi ve icra dairelerinde oluşan cezaya itiraz etmek veya taksitlendirme seçeneğinden faydalanabilmek için verilen bir kredi türüdür.

Gümrük teminat mektupları ;genel olarak limitsiz olup bu kuruma hitaben düzenlenir.

Banka teminat mektubunda protesto keşidesine; ilk talepte borcun ödemesinin borçlunun rızası olmadan kesin olarak – gerçekleştirileceği ifadelerine yer verilirse müteselsil sorumluluk ifadesine gerek kalmaz. Bu şekilde düzenlendiğinde  ilk ödeme talebinde herhangi bir gerekçe öne süremez ve mektupta belirtilen limiti ödemek durumunda kalır. Teminat mektuplarında temlik gerçekleşecekse bunun mektupta belirtilmesi gerekir.transferable ibaresi yer almazsa o zaman teminat mektubundaki muhatap değişikliğinin ayrı bir yazı ile banka tarafından kabulü gerekir. Aksi taktirde bu değişiklik bankaya karşı ileri sürülemez.

Banka teminat mektupları kıymetli evrak türünden olmadıkları için haczede konu olmazlar.

Bankaların teminat mektubunda belirledikleri komisyon ücreti nedir?

Bankadan teminat mektubu nasıl alınır?Teminat mektupları belli bir süre belirlenerek düzenlenebileceği gibi süresiz olarak da düzenlenebilir. Teminat mektuplarında limit her zaman yazılıdır. Fakat bazı mektuplarda kanuni faiz ve gecikme zammı ibaresi kullanılarak mektubun veriliş tarihinden itibaren geçerli olacak faiz ve gecikme zamları da konu edilir. Bankaların bu  mektup üzerinde çok iyi risk-analiz hesaplamaları yapması borcun tazmininden zararla çıkmamaları açısından oldukça önemlidir. Bankaların kullandırdıkları kredi karşılığında belirledikleri komisyon %1-%3 arasında değişen tutarlarda olabilmektedir. Örneğin 40.000 TL tutarındaki mektup için %3’lük bir komisyon uygulanıyorsa 1.200 TL’lik yıllık 1200÷4=300tl’de dönemlik ödeyeceği mektup komisyon ücreti olacaktır. Daha sonra buna%5’lik banka ve sigorta muameleleri vergisi de eklenecektir. Bankalardan teminat mektubu alabilmek için;o bankada belli bir portföye  sahip olmak gerekmektedir. Daha önce almış olduğu krediler varsa bunlar hakkında araştırma yapıp ödeme de sorun yaşanıp yaşanmadığına bakılır. Eğer lehdarın ilgili bankada belli bir portföyü yoksa o zaman kendisine teminat yada kefil olarak kredi kullanım imkanı veren üçüncü kişiler de taraf olabilir. Bu kimselere garantör veya kontragan denilmektedir. Bu kişiler genel olarak yurtdışında yaşayan işadamlarıdır.

Bankaların gayrınakdi kredi olarak adlandırdıkları teminat mektupları taraflar arasında karşılıklı güven ortamı oluştuğunda verilebilecek bir bankacılık enstrümanıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Banka Nasıl Haciz Yapar? başlıklı makalemizde banka nasıl haciz yapar, banka ödenmeyen borç haciz olur mu ve yasal borç faizi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ