Bankadan Yüklü Miktarda Para Çekerken Yapmanız Gerekenler

Bir banka müşterisi bankasından yüklü miktarda para çekmeye ihtiyaç duyduğunda ya da planlı olarak parasını çekecek ise mutlaka bir gün önceden banka ile görüşerek çekeceği tutarı ertesi güne hazır etmelerini istemelidir. Müşterinin mağduriyet yaşamaması adına bu önlemi alması para çekmeye gittiğine sadece evrak işleri ile uğraşmasını ve imzalar atıldıktan sonra parasını alıp bankadan çıkmasını kolaylaştırır. Bankadan yüklü miktarda para çekerken yapmanız gerekenler konusunda işinizi kolaylaştıracak pek çok alternatif yöntemler bulunur. Bankaya yakın ise bir gün öncede gidilip talimat verilmesi, değil ise hangi şubeden çekeceğini söyleyerek müşteri hizmetlerine o şubede çekilecek tutarın ertesi gün hazır bulundurulmasının talebi gerçekleştirilebilir.

Belge Hazırlama

Bankaya bir gün öncesinden gereken direktifler verildikten sonra ertesi gün para çekmeye gidecek olan banka müşterisinin yanında annesinin kızlık soyadı, kimlik kartı, ehliyeti ya da pasaportu, bankaya müşterilik açılırken sorulan gizli sorunun cevabı gibi bilgileri aklında tutarak ve somut belgeleri yanında bulundurarak bankaya gitmesi gerekir. Bu bilgilerin ve somut belgelerin ufak tutarların çekilmesinde gerek olmamasına rağmen yüksek meblağlarda olan tutarların çekiminde bankanın güvenlik bilgileri ve müşterinin güvenliği açısından gereklidir.

Ücret Ödeme

Bankalardan yüksek meblağda para çekimi gerçekleştirecek olan müşterilerin belirli oranlarda bir ücrete tabi tutulduğu bilinir. Koruma belgeleri, güvenlik sigortaları gibi ek hizmetlerden yararlanmış olan müşterilerin bankadaki bütün parasını çekerek ilişiğini kesmesi durumunda bu hizmetlerin bedeli ödenmemiş ise ilişik kesme sırasında banka bu parayı ister. Ancak sadece içerideki para çekilecek ve bir miktar yine bankada bırakılıp ilişik kesilmeyecek ise çekim işlemi sırasında her hangi bir ücreti banka talep etmez. Bunun yanı sıra bankaya kredi borcu var ise ya da bankanın anlaşması bulunan kuruma yüklü miktarda borç bulunuyor ise banka çekim talebini gerçekleştirmeden önce borçları kapatma yoluna gideceğinden müşterinin yüklü miktardaki çekim talebini reddeder. Daha öncesinde yüklü miktarda para çekmemiş olan müşterilerin şüpheli durumlar oluşabilmesinden ötürü bankanın bu durumu takip edebilme ve gerekli gördüğü yerde polise haber verebilme hakkı bulunur.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Katılım Güncel Faiz Oranları başlıklı makalemizde Ziraat Katılım, Ziraat Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Güncel Faiz Oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ