Bankalar Arefe Günü Açık mı 2015 ?

  • 15 Temmuz 2015
  • 3.317 kez görüntülendi.

Başbakanlıktan yapılan açıklama sonrasında herkesin sorduğu soru bankaların arefe günü açık olup olmayacağı oldu.Başbakanlığın yaptığı açıklamaya göre kamu kurumları 16 Temmuz 2015 arefe günü resmi tatil olacak.Banka personellerinin ise tüm gün idari izinli olmaları dolayısıyla kamu bankalarının arefe gününden itibaren 20 Temmuz 2015 tarihine kadar kapalı olacağı bilgisi netleşti.

Özel bankalar ise müşterilerine destek verebilmek için arefe günü tam gün çalışacak.Özel sektörde arefe gününün yarım gün resmi tatil olduğu bilgisine rağmen müşterilerini mağdur etmek istemeyen Garanti Bankası , Deniz Bank , Teb Bankası , Yapı Kredi gibi özel sektör bankaları arefe tüm gün hizmet verecekler.

Kurban Bayramında Arefe günü 23 Eylül öğlen 12:00 kadar eft yapabilirler. Bu saatten sonra yapılan eft işlemi 28 Eylül Pazartesi hesaba geçecektir.

 

Özel bankaların arefe günü çalışma saatleri sabat 09:00’dan akşam 17:30’a kadar olacak.Ancak bankalardan gerçekleştirilecek EFT gibi işlemlerde merkez bankasının onayı gerektiğinde bu işlemlerinizin tamamlanması bayram sonrasında sarkacağından arefeden önce Salı günü bu gibi işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor.Aksi takdirde ödemelerini zamanında yerine ulaşmayacağından mağduriyet yaşayabilirsiniz.Gene bankalar üzerinden yapılacak fatura kredi kartı vb ödemelerin gecikme riskini ortadan kaldırmak için işlemleri t temmuz Salı günü tamamlamakta fayda var.Her ne kadar özel banka şubeleri arefe günü tam gün açık olsa dahi ödeme transferlerinin resmi bir kuruma denk gelmesi nedeniyle gecikmeler yaşanabilmesi olasılık dahilinde.

Zamanından tamamlanmayan bankacılık işlemlerinin pazartesi günü kesintisiz bir şekilde devam edeceğini de belirtmek isteriz.Ancak acele gönderim ve işlemleriniz için arefe günü özel bankalarda yoğunluk olacağını için Salı gününden işlemlerinizi halletmeniz kolaylık sağlayacaktır.

16 Temmuz arefe günü tam gün açık olan banka şubelerinin AVM’Lerde akşam 20:00-21:00 arasına kadar işlemlerini sürdürmeleri arefe günü yaşanacak yoğunlukları biraz olsun azaltacak olsa dahi yoğunluk yaşamak istemeyen kullanıcılar için bankamatikler , telefon bankacılığı ve internet bankacılığı da bankaların önerdikleri diğer iletişim kanalları arasında yer alıyor.

 

Bir önceki yazımız olan Bankamatikten eft nasıl yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ