Bankalar Ev Kredisinin Yüzde Kaçını Veriyor

Ev satın almak isteyen kişiler konut kredisi anlamında bankalara başvuru sağlarlar. Ancak konut kredileri diğer krediler gibi kısa süre içinde sağlanmaz. Tüm şartların banka kriterlerine uygun olması gerekir. Elbette bunun başlıca şartı müşterinin KKB notudur. Müşterinin KKB notu konut kredisi kullanmaya uygun olmalıdır. Bunun yanında konut kredisi talebinde bulunan kişi ve hane geliri, bu kredinin taksitlerini kolaylıkla ödeyebilir durumda olmalıdır. Tüm bu araştırma süreci konut kredisi için yeterli olmamaktadır. Yani bu şartlar sağlanıyor olsa dahi kredinin ne kadar verileceği tamamen eksper raporuna bağlıdır. Dolayısıyla bankalar ev kredisinin yüzde kaçını veriyor sorusunun yanıtı tamamen eksper raporuna bağlıdır.

Ekspertiz Süreci

Müşteri bankaya başvuru yaptıktan ve tüm belgeleri ibraz ettikten sonra alınacak olan eve banka tarafından eksper yönlendirilir. Bu eksperler genellikle inşaat mühendislerinden seçilir. Eksper satın alınmak istenen eve gider ve araştırma yaparak evin gerçek bedelini bulmaya çalışır. Bu gerçek bedel aslında müşteri krediyi ödemez ise bankanın evi satabileceği minimum rakamdır. Eksper bu bedeli bulurken evin konumunu, ulaşım durumunu, yapılışı sırasında kullanılan malzemeyi, binanın yaşını, kaç katlı olduğunu, banyo ve tuvalet sayısını, metrekaresini, asansörün var olup olmadığını ve muhitini dikkate alır. Tüm bu kriterler evin gerçek bedelinin bulunması için kullanılır.

Kredi Aşaması

Eksper raporu yaklaşık 3 ile 4 iş günü arasında bankaya bildirilir. Bankalar bu değerin yüzde 80’ini müşteriye kredi olarak verir. Yani müşteri evi 250 bin TL’ye alacak ancak eksper bedeli 200 bin TL çıktı ise yalnızca 160 bin TL kredi kullanabilir. Geri kalan tutar müşteri tarafından peşin olarak ödenmelidir. Çok nadir olsa dahi bankalar belki bu tutarın 10 bin ile 20 bin arası daha fazlasını kredi olarak kullandırabilirler.

Konut Destek Kredisi

Bazı bankalar peşinatı yetmeyen ancak geliri yüksek olan müşterilere konut destek kredisi imkanı sunuyor. Yani alınmak istenen konuta verilen kredi yeterli gelmediği durumlarda müşteri bu kredi ile destekleniyor. Böylelikle müşteri konut destek ve konut kredisi olmak üzere iki kredi ürününe borçlanmış oluyor.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Çekerken İstenen Belgeler Neler başlıklı makalemizde konut kredisi, Konut Kredisi Çekerken İstenen Belgeler Neler ve kredi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ