Bankalar Ölen Kredi Kartı Sahibinin Borcunu Nasıl Tahsil Eder

Günümüzde toplumun neredeyse büyük bir kesiminin sahip olduğu kredi kartları;nakit para yerine kullanılabilen, taksitlendirme seçeneği sunan,nakit çekim yapabilme imkanı tanıyan banka ürünleridir.Kredi kartı sahibi olan kişinin karta yönelik borçları varsa banka bunu önce sigorta şirketinden karşılar, yoksa yasal mirasçısı olan kişilere rücu ederek tahsil etmeye çalışır.

Kredi ve kredi kartı borçlusunun vefatı durumunda yasal varisler devreye girerek kişinin miras ve borçlarıyla ilgili tasarruf hakkına sahip olurlar.Bunun için bu kişilerin mirasın reddi yönünde karar geliştirmemiş olması gerekiyor.Reddi miras varislerin ölen kişinin tüm malvarlığı ve borçlarını reddetmesi manasını taşıyan bir ilan şeklidir.

Reddi miras edilmemesi halinde izlenecek yol nedir?

Varisler ölüm olayının gerçekleşmesinden sonra ölüm belgesi ile  çıkartacakları veraset ilamı ile kişiye ait bankalarda herhangi bir borç-alacak ilişkisinin varlığını  araştırmalıdırlar.Bu araştırmanın yapılma aşamasında kredi ve kredi kartlarına ait yapılmış bir hayat sigortasının varlığı da sorgulanmalıdır. Burada hayat sigortasının kapsama alanı önemli olduğundan bankadan daha önce yapılmış olan sigortaya ait nüshanın talep edilmesi bu detayları öğrenmek açısından önemlidir.Kişinin ölüm şekli Sigorta kpsanına girmeyen bir nedene bağlı olarak gerçekeleşmiş olabilir ve bu nedenle sigorta borç ödenmesine yanaşmayabilir.

Kredi kartlarında sigorta yapılıyor mu?

Hayat sigortası genellikle krediler için yapılan bir sigorta şekli iken kredi kartları için genellikle yapılmaz.Ama kişi eğer kredi kartı kullanımı öncesi risk sigortası yaptırmışsa o zaman sigorta şirketi tarafından poliçede belirtilmiş olan miktara kadar ödeme yapılabilmektedir.Bu işlemler yasal varislerin kalan mirası reddi miras yılı ile reddetme hali dışında gerçekleşen işlemler olup sigortanın bulunmadığı halde kalan tüm borcun ödenmesi gerektiği de bilinmelidir.Ödeme güçlüğü sözkonusu ise,ilgili borç banka tarafından yasal mirasçılara yapılan yeni bir taksitlendirme ile veya alınacak yeni bir kredi vasıtasıyla kapatılabilir.

Borca yönelik sorumluluk sıralaması var midir?

Mirasın reddi sözkonusu değilse asıl borçlunun vefatı borcun kefil ve yasal mirasçılardan talep edilmesine engel değildir. Kefilin sözleşmenin yapıldığı sırada müteselsil bir sorumluluğu varsa borcu ödemekle ilgili yükümlülüğü birinci sıradadır.Böyle bir sorumluluk üstlenilmemişse yasal mirasçılara rücu edilmesi ve yasal tüm süreçlerin bu kişiler hakkında da işletilmesi gerekir.

Kredi kartı borçlarında kredi borçların da olduğu gibi hayat sigortası garantisi yoktur.O nedenle kişinin başına gelebilecek bir ölüm hadisesi yasal mirasçıları reddi miras etmediklerinde zora sokabilir. Kredi kartı risk sigortası yapılmış olması ihtimaline karşı bankalara veraset ilamı ile başvuruda bulunmak konuya dair bilgi sahibi olup borcu ödeyip ödememe konusunda alınacak karara ve gidişata etki edecektir.

Bir önceki yazımız olan İcra Borcuna Taahhüdü İhlal ve Sonuçları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ