Bankalardan Ne Kadar Kredi Alabilirim ?

Bu konu hakkında kesin bir hüküm olmamakla birlikte, bankaların genel yaklaşımı aylık kredi taksitinizin, aylık gelirinizin üçte birini geçmemesi şeklindedir. Bu yaklaşımı destekler şekilde Merkez Bankası’nın Haziran 2007’de açıklamış olduğu Finansal İstikrar Raporunda tüketicilerin yıllık gelirinin maksimum yüzde 30’unu kredi taksiti olarak ödemesi gerektiğini beyan etmiştir.

Fakat bu durum kesinlik belirtmez. Ayrıca vadelerin krediden krediye değişmesi de bu durumu etkileyen faktörlerden biridir. Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak; bir tüketici kredisi için verilen en uzun vade 36 ayken, bir taşıt kredisi için verilen en uzun vade süresi 48 aydır.

Bunlara ek olarak üzerinizde ödemesi devam eden kredi borcu bulunması ve kredi notunuz alacağınız kredinin miktarının belirlenmesinde etkili faktörlerdir.

Normal koşullar 2100 TL sabit geliri olan bir vatandaşın aylık maksimum 700 TL taksit ödeyecek şekilde kredi yapılandırması gerekmektedir. Günümüzde ek gelirler ve yan gelirler gösterildiği için bankalar müşterilerine daha yüksek taksit oranları ile kredi imkanı sunabilmektedir. Burada önemli olan müşterinin gelirlerini çok iyi bir biçimde analiz ederek kredi başvurusunda bulunması ve krediyi uygun taksitler ile ödemesidir.

 

Bir önceki yazımız olan Anadolu Bankası Word Card Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde Anadolubank Klasik Word Card yıllık ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ