Bankaların Emekli Promosyonları nelerdir?

Maaşlarını banka kanalı ile alan emeklilere yönelik devlet tarafından bankalarla yapılan görüşmeler neticesinde çeşitli promosyonlar yapılmış ve emekli maaşlarına ek olarak bu miktar bankalar tarafından verilebilir olmuştur. Emekli maaşlarının bankalardan ödeniyor olması neticesinde bankaların bu yatan maaşlardan oldukça kar ettiği bilinmektedir.Devlette bankalardan bu karın bir kısmının emeklilere geri verilmesini istemektedir. Promosyon adı verilen bu miktar üzerinde kamu ve özel bankalarla çeşitli görüşmeler yapılmış bazı bankalardan sonuçlar alınarak ödemeler yapılmıştır.

Bankaların uyguladıkları promosyonlar  birbirinden farklılık arzetmektedir.Bazı bankalar kredi kartı ile yapılan alışverişlerde ilave puan, bankalarına taşınan emekli maaşlarından miktarı belli bir tutarın üzerinde kredi kullanımı yapan kişilere çeyrek altın vadetmektedirler. Diğer bankalarda eft,havale,fatura ödeme talimatı, kart aidatı, Hesap işletim ücreti, ATM’den havale yapılması gibi işlerden ücret alınmamaktadır. Tüm bu işlemler bankalardan emekli maaşını alan müşterilere yönelik bankaların yaptıkları promosyon uygulamalarıdır.

Hangi banka ne kadar promosyon uygulaması yapmaktadır?

İng. bank;
Emekli maaşını ING ’den alan  ve 4 yıl boyunca buradan maaş alma sözü veren emeklilere 2 çeyrek altın, 10.000 TL ve üzerinde kredi kullanan emeklilere 3 çeyrek  Banka tarafından verilmektedir.

İş bankası;

İş bankasında kredi kartı bulunanlara tek seferlik 50 TL Maxipuan verilecektir. kredi kartı ve ek kartları için yıllık ücret ödemesi yapılmamaktadır.
Emekli marşımızı bu bankadan aldığınızda  en az 1 fatura ödeme  talimatı verilmesi alışverişlerde kullandığınız kredi kartlarına alışveriş sonrası kazanılan maxipuan’ın%20’si hediye edilmektedir. Ayrıca maaş hesabına yönelik hesap işletim ücreti de alınmayacaktır.

Akbank;

Bu bankadan emekli maaşını alan ve bu bankadan maaşını 3 yıl süre ile maaşını alma sözü veren müşterilere 300TL’lik promosyon .ödemesi yapacaktır. Fakat bu ödeme tek seferde değil 3 yıla yayılan sürede her 6 ayda bir 50 TL olacak şekilde yapılmaktadır. Eft ve havale işlemlerini ücretsiz yapabilir, kiralık kasa uygulamasından indirimli olarak faydalanabilirsiniz.

Garanti bankası;

Bu bankaya emekli maaşlarını taşıyan kişilere çeyrek altın değeri miktarında yükleme hesap yapılır. Yine bir başkasını hesabını bu bankaya taşımasını sağlayan kişiye de aynı şekilde çeyrek altın değerinde yükleme hesaba yapılacaktır. Bu uygulanmadan faydalanabilmek için emekli maaşının 3 yıl boyunca buradan alınacağı yönünde taahhüt alınması gerekir. Aynı zamana hesaba yönelik hesap işletim ücreti de alınmamaktadır. Emekli maaşının atm ile çekerken nakit aşım ücreti ödemesi de yapılmaz.

Şekerbank;

Bu bankaya emekli maaşını taşıdığınızda ve marşımızı 3 yıl süre ile buradan almayı taahhüt ettiğinizde 300 TL ya da bireysel ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunup 2400 TL’yi  24 ay vade ile hiç faiz ödemesinde bulunmadan  kullanabilirsiniz. Havale ve eft işlemleri ücretsiz olup limit üstü para çekimlerinde ücret ödenmez.

Ziraat bankası;

Maaşını bu bankadan alan banka müşterisi, araç kaskolarında %10 indirim, konut poliçelerinde ise;%15 indirim uyguanmaktadır.Yine emekliler maaşlarını günlük para çekme limitinin üzerinde kalarak maaşın tümünü aynı gün çekebilirler. Ayrıca buradan yatan emekli maaş hesabınız için de hesap işletim ücreti ödenmez.

Bankaların emekli maaşını kendi bankalarından alan müşterilere yönelik çeşitli kampanyaları bulunmakta rekabet ortamının getirdiği iştahla farklı promosyonlar yapılmaktadır. Emekli vatandaşlara yönelik yapılan bu kampanyalar kişilerin gelir durumunda ufak sıçramalar yaparak örtülü bir gelir artışı sağlamaktadır. Emekli kişiler banka araştırmalarına girerek ihtiyaca uygun promosyon kampanyası yapan bankalara maaşını taşıyarak gelir durumunda artış yaşayabilirler.

Bir önceki yazımız olan Kişisel Finans Yönetimi Hataları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ