Bankaların Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

Bankalardaki faiz dalgalanmaları kimi müşteriyi sevindirirken kimisini de üzüyor. Ancak faiz dalgalanmaları tamamen piyasa şartlarına göre değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda bankacılık sektöründeki yarış ne kadar çekişmeli olur ise faiz oranları da o denli düşüyor. Bunun yanında risk skalası oldukça düşük bankalar bu risk sebebi ile kayıplar yaşayacağını bildiğinden, kayıplarını minimize etmek için faizleri yükseltiyor. İşte bankaların faiz oranları ne zaman düşer? sorusunun birkaç örnek ile yanıtı

Piyasa Durgunluğu

Zaman zaman ev ya da araba piyasalarında ciddi durgunluklar yaşanır. Bankaların da bu ürünlerden gelecek karı bu doğrultuda düşmeye başlar. Ortak bir karar ile ya da bir bankanın öncülük etmesi ile ev ve araç kredisi faizlerinde revizyona gidilir. Dolayısıyla faizlerin düşmesini fırsat bilen bireyler bu taşınmazların alımına öncelik verir. Böylelikle piyasadaki durgunluk dönemi sonlandırmış olur.

Risk Skalası Düşük Bankaların Yön Değiştirmesi

Risk skalası düşük bankalar genellikle KKB notu yeterli olmayan müşterilere de kredili ürün vererek piyasadaki yerini korumaya çalışır. Ancak bu müşteriler bu ürünleri ödemediğinde zarara uğrar. Bu zararı da uyguladığı yüksek faizlerden çıkarır. Ancak bu bankalar uygulama değişikliğine gidip de risk skalasını artırdığında faizler de otomatikman düşer.

Dolaşımdaki Türk Lirasının Artışı

Enflasyonun beraberinde getirdiği para basma işlemi develüasyona neden olur. Dolaşıma fazladan para giriş çıkışı da otomatikman faiz oranlarını düşür. Aslında fırsat kabul edilen bu durum tamamen kötü haberlerin başlangıcıdır. Çünkü bu tarz durumlar yalnızca küçük yatırımcıları sevindirir. Büyük yatırımcıların dövizin artışı nedeni ile küçülmeye gitmesi ve işten personel çıkarması bu haberlerden yalnızca bir tanesidir. Ayrıca sürekli zam haberleri de yine enflasyonun artış sonuçlarındadır.

Devlet Destekli Kredili Ürünler

Devlet küçük ya da orta boy gelecek vadeden işletmeleri finanse edebilmek için bankalar ile anlaşma yapar. Düşük faizli kredilere ön ayak olan devlet riskin büyük bir bölümünü üstüne alır. Böylelikle banka müşteriden tahsil edemediği tutarı devletten alır. Bu nedenle teşvik amacı ile kullandırılan krediler genellikle oldukça düşük faizli olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Kurtulmak İçin Bunları Yapın başlıklı makalemizde banka, banka kara listesinden kurtulmak için bunları yapın ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ