Bankaların Kredi Oyunları Nelerdir?

Bankalardan kredi başvurusu yapmak isteyen bir kişinin öncelikle Tüketici Haklarını ve kredi kullanma talimatlarını iyice öğrenmesi gerekiyor. Zira bu süreçte bankalar çeşitli kazançlar elde etmek için birçok oyuna başvurabiliyor. ‘Bankaların kredi oyunları nelerdir?‘ sorusunu cevapladığımız zaman ortaya bazı gerçekler çıkıyor. Bankalar kredi kullandırma süreçlerinde kişilere uyguladığı çeşitli oyunlarla, maddi açıdan kayıplara neden olabiliyor.

Faiz Oranlarının Değiştirilmesi

Bankalardan kredi başvurusu yaptığınız zaman sizlere bir kredi faiz oranı açıklanır. Bu faiz oranı aynı şekilde kredi sözleşmesinde de geçer. Ancak bankalar daha sonradan işlemleri uzatarak ya da ekspertizleri bekleterek bu faiz oranını yükseltebiliyor. Piyasada dengelerin değiştiği gibi çeşitli gerekçeler sunan banka, belirli oranda faiz artırımı yapıyor. Yasal olarak sözleşme imzalandıktan sonra herhangi bir faiz artırımı yapabilmek mümkün değildir. Şayet bu sözleşmeyi imzaladıysanız yine faiz artırımı uygulanması söz konusu olamaz. Bankanız uyguladığı faizi daha sonradan arttırıyorsa, krediyi almaktan vazgeçmenizde fayda vardır.

Bankaların Borç Yapılandırma Oyunu

Bankalara yüklü miktarda borcu olan kişiler için, borç yapılandırma haberleri bir umut oluyor. Çıkan yasalara göre bankaların borç yapılandırması alacağı açıklanır ve borcu olan kişiler de büyük bir umutla bankaya başvurur. Ancak bu yapılandırma başvurularında birçok kişi hayal kırıklığı ile karşılaşır. Öncelikle bu yapılandırmaya borcunu çok geciktirmeyen ancak yüklü miktar borcu olan bir kişi de başvurabilir. Bankalar bu tarz kişilerin yapılandırma talebini geri çevirerek, borcunu biraz gecikmeli ödemesini tavsiye eder. Yani bankalar bir anlamda kişileri borçlarını ödememeye itiyor ve faizlerle borcun arttırılmasına sebep oluyor. Ayrıca bankalar kredi kartı yapılandırmalarında kişilere hiçbir şekilde belirtmeden kara liste uygulayabiliyor. Borcunu yapılandıran bir kişi, bir haberi yokken kendisini kara listede görebilir.

Bir önceki yazımız olan Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır?, Borçların kapatılması ve kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ