Bankamatik Kartı İle Alışveriş Yapılabilir mi?

İnsanoğlunun geçirdiği onca dönemde alışverişin en kolay olduğu zaman çok şüphesiz ki günümüzdür. Eski çağlarla kıyaslayacak olursak alışveriş, ticaret gibi önemli, insanoğluna has yaşamsal ihtiyaçlar ve fonksiyonlar günümüzde çok daha kolaydır. Bu kolaylık paranın bulunmasıyla çok daha kolaylaşmıştır, fakat bu da yeterli gelmemiş, insanlar ağır sikkeleri bırakmış, kağıt para kullanımına başlamıştır. Fakat bu da insanoğlu için zahmetli hale gelmiş, günümüzde bunu bile zahmetli bulmaya başlamıştır. Peki kağıt paranın yerine geçen sistem nedir? Tabi ki kredi kartları ve banka kartları. Her ne kadar alışverişin kredi kartlarıyla yapılan bir şey olduğunu düşünsek de, aslında banka kartlarıyla da alışveriş yapmamız mümkündür. Kartımızın içinde bulunan miktar kadar alışveriş yapabiliriz. Bu bir bakıma kredi kartından daha avantajlı, daha uygun ve risksiz diyebiliriz.

Banka kartından alışveriş yapılırken herhangi bir borca girme, faiz gibi bir durum asla ve asla söz konusu değildir. Fakat bununla birlikte taksit avantajından da yararlanılamaz. Yani bir nevi cebinizde taşıdığınız para gibidir. Fakat size ağırlık yapmaz, çalınırsa sorun etmenize gerek yoktur, çünkü şifresi vardır ve tek telefon görüşmesiyle kolaylıkla iptal edilebilir. Yani cebinizde bulunan paraya kıyasla bir çok avantajı vardır. Ama bununla birlikte dezavantajı da bulunmaktadır: pos cihazına ihtiyaç duyulması.

Her ne kadar günümüzde çok yayılmış olsa da, mahalle bakkallarında bile bulunsa da, POS cihazının olmadığı, banka kartınızdaki parayı kullanamayacağınız bazı yerler mevcuttur (Örneğin dolmuş). Ama günümüzün gelişen teknolojisinde banka kartlarının cisimsel parayı yeryüzünden sileceğini söyleyebilmek için medyum olmaya gerek yok. Küçük esnafların POS cihazları kullanması, internetten sadece kredi kartı ve nakit değil, banka kartıyla da alışverişin yaygınlaşması gibi etmenler bunun bir numaralı göstergeleridir.

 

Bir önceki yazımız olan İş Bankası'dan Ogs Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde iş bankası ogs ve iş bankası ogs başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ