Bankamatik Kartının Hesap Numarası Nerede Yazar

Bankacılık ürünlerini çok aktif kullanmayan banka müşterileri sadece bankamatik kartları ile bir çok işlemin yapılacağından haberdar olmayabilirler.Bir bankamatik kartı banka müşterisinin o bankada bir hesabının olduğunu bu hesap üzerinden  para transferinden , yarıtıma bir çok işlemin yapılabileceğini göstermektedir.

Banka ürünlerini çok kullanmayan bankamatik kartının üzerinde yazan numaraları sıklıkla hesap numarası bilgisi ile karıştırıp özellikle para transferleri için bu bilgiyi paylaşabilirler.Ancak bankamatik kartlarının üzerinde yer alan numara kart numarası olup bu numara üzerinden bankacılık işlemlerinin yapılması mümkün değildir.Ve gene bankamatik kartlarının üzerinden genellikle isim bilgisinin alt tarafında yada isim bilgisi yoksa doğrudan kartın sol alt köşesinde bulunan numaralar ise kart sahibinin bankada ki tanımlamasını gösteren müşteri numarasıdır.Kısaca bir bankamatik kartının üzerinden bağlı bulunduğu hesap numarasına ulaşılamamaktadır.

Bazı Kartlarda Yazan Müşteri Numarası

Bazı Kartlarda Yazan Müşteri Numarası

Bankamatik kartlarının bağlı olduğu hesap bilgilerini öğrenebileceğiniz bir çok kanal bulunur. Bunlardan en pratik olan 2 kanal internet bankacılığı ve telefon bankacılığı kanallarıdır.

İnternet bankacılığında kullanıcı adı ve şifreniz ile bankaya bireysel yada kurumsal giriş yaptığınız zaman hesap bilgilerim menüsünden o bankada bulunan hesap bilgilerini görebilirsiniz.Eğer bankada iki hesabınız varsa ve ayrıca bir talepte bulunmadıysanız bankamatik kartı tek hesaba yani tanımlı olduğu ana hesaba bağlı olacaktır. Eğer iki hesabınızda kartınıza bağlı ise yani bankamatik kartınızı ATM’ye taktığınız zaman iki hesap üzerinden de işlem yapabiliyorsanız bu durumda kartta bir ana hesap birde ikinci hesap bağlı demektir.Bu durumda internet bankacılığı menüsünden kart bilgilerim alanından bankamatik kartı sekmesine tıklayarak bu ekranda kart numarasının altında görünen hesap yada iban numarasından hangi hesabın ana hesap olduğunu görebilir dilerseniz doğrudan bu hesaba para transferi alma yada başka bankacılık işlemleri yapma opsiyonlarını değerlendirebilirsiniz.

Kredi Kartında Hesap Numarası Hangisi?

Bankamatik kartının bağlı olduğu iban bilgisini yada hesap numarasını öğrenmenin bir balka yolu ise telefon bankacılığıdır.Kartını kullandığınız bankanın müşteri hizmetlerini aradığınızda banka sizden genellikle ya müşteri numaranızı yada kart numaranızı tuşlamanızı isteyecektir. Bu aşamadan sonra bankada ki kişisel bilgilere ulaşmanız mümkün olur.Sesli yanıt sistemi üzerinden hesap bilgilerini tıkladığınızda hesap numarasınız size okunacaktır.Eğer bilgilerde bir karışıklık olacağını düşünüyorsanız müşteri hizmetlerine bağlanarak bankamatik kartının tanımlı olduğu hesap bilgisini müşteri temsilcileri aracılığı ile öğrenmeniz mümkün olacaktır.

ATM üzerinden de bankamatik kartının tanımlı olduğu hesap bilgileri görünecektir.Özellikle tek bir banka hesabınız varsa hesap bilgilerim menüsünden hesap detaylarınıza ulaşabilir iban yada hesap bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Son olarak bu işlem için bankaya gitmek aslında zaman kaybı olsa dahi hesap numaranızı öğrenmek için şubeden destek almanız mümkündür.

Son zamanlarda bazı bankamatik kartların üzerinde müşteri numaraları yazmaya başlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası 5 Haneli Şifre Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ