Bankamatikten eft nasıl yapılır?

  • 22 Nisan 2015
  • 5.118 kez görüntülendi.

Özellikle internete erişim kısıtı olduğu süreçlerde bankamatiklerde EFT yapmak hayat kolayşlaştıran bir seçenek olarak tercih ediliyor.Size yakın herhangi bir bankanın bankamatiği üzerinden alıcıya ait bilgileri girerek EFT işlemini banka şubesinde sıra beklemeden gerçekleştirebilirsiniz.

EFT işlemini bankamatik üzerinden yaparken ileri tarihli EFT emri vermeyeceğiniz için bankalara göre değişkenlik gösteren EFT saatleri arasında işlem gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

EFT’nizi bankamatik üzerinden kartla yada kartsız olarak gönderebilirsiniz.Eğer kartla işlem sağlayacaksanız ana menüden bulunan ödemeler seçeneği altındaki sayfada EFT seçeneğini tercih ederek işlemi başlatabilirsiniz.Bankamatik üzerinden EFT işlemini seçtiğinizde eğer kartlı işlem yapıyorsanız hesaptan EFT seçeneğini tercih etmelisiniz.Hesaptan EFT yapmayacaksanız para yatırmanız gerekecektir.

Göndermek istediğiniz tutarı hesaptan gönderecekseniz bankanın sizden alacağı EFT ücreti hesabınızdan düşecektir.Nakit para yatıracaksanız tutarın işlem miktarını da barındırmasına dikkat etmelisiniz aksi takdirde göndermek istediğiniz tutardan işlem ücreti düşer.

Bankamatik sizden alıcıya ait ad soyad ve hesap bilgilerini girmenizi ister onay işleminizden sonra ödemeniz alıcı hesaba aktarılmak üzere onay süreçlerine girer.EFT’yi ileri tarihli yapmayacağınız için EFT saatleri içinde yapacağını işlemde onay süreciniz gün içinde tamamlanacak ve alıcı hesaba ödemeniz başarı ile aktarılacaktır.Yalnız EFT’yi yaparken alıcının ad soyad ve hesap bilgisinin doğru olmasına dikkat etmelisiniz.Eğer bilgiler birbiri ile örtüşmez ise ödemeniz hesabınıza geri dönecektir  ve bu durum size zaman kaybı yaratır.

EFT’nizi kartsız işlem menüsünden gerçekleştirecekseniz  gene ödemeler menüsünden sisteme giriş yapmalı ve EFT seçeneğini seçerek ilerlemelisiniz.Kartsız işlem menüsünden işlem yaparken EFT öncesinde TC kimlik bilginizi girmeniz gerekmektedir.TC kimlik bilgisinin istenmesinin nedeni MASAK düzenlemeleri nedenyile kimlik bilgilerinin alınmasının zorunlu olmasındır. EFT işlemine alıcının ad soyad ve hesap bilgilerini girerek devam edersiniz.Para yatırma işleminde yine işlem ücretini aktarmak istediğiniz tutarın üzerine ekleyerek belirlediğiniz tutarı yatırmanız gerekir.

Bankamatikten yapılan EFT’lerden alınan ücret bankadan bankaya değişiklik gösterebilir bu nedenle tam tutar aktarımı sağlamak için bankadan ne kadarlık bir işlem ücreti alındığı bilgisini öğrenmeniz gerekecektir.

Bankamatikler fazla tutar yatırmanız halinde size para üstünü madeni para olarak verecektir.Ancak bazı bankamatiklerde para üstü verme özelliği bulunmadığı için işlem ücreti ve aktarmak istediğiniz para kadar bir ödeme yapmanız daha iyi olur.

Bir önceki yazımız olan EFT İşlemi ve Havale Aynı mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ