Bayramda EFT yapılır mı?

EFT işlemlerinin merkez bankası onayından geçmesi nedeniyle iş günleri dışında EFT emri verilerek gerçekeştirildiğini daha önceki yazılarımızda sizlere bildirmiştik.Biliyorsunuz ki bayram günleri kamu personelleri için resmi tatil günleri olduğundan  ötürü merkez bankası onayına düşen işlemlerin hiçbir onaydan geçirilmeyip resmi tatili izleyen ilk iş günü işlem sırasına alınmaktadır. Bu bilgiye göre razaman bayramına gireceğimiz bu günlerde arefe gününden itibaren EFT emirleriniz 20 Temmuz 2015 günü gerçekleştirilmek üzere devreye alınacaktır.

 

Kurban Bayramında Arefe günü 23 Eylül öğlen 12:00 kadar eft yapabilirler. Bu saatten sonra yapılan eft işlemi 28 Eylül Pazartesi hesaba geçecektir.

Ödemelerin gecikmemesi adına bayramda EFT işlemi yerine transfer yapacağını bankada bulunan hesabınıza ödemeyi ATM’ler kanalı ile yatırıp internet bankacılığı üzerinden havale işlemi başlatarak ödeme trasnferinizi gerçekleştirmeniz mümkün.Havale işlemi aynı bankanın farklı hesapları üzerinden gerçekleştirildiği için bankaların otomasyon sistemlerinden doğrudan onaylanarak tamamlanan işlemlerdendir. Bu nedenle resmi tatil süreçleri yada iş günü olmayan günlerde dahi havale ile kolaylıkla aynı bankada bulunan bir başka kişinin hesabına para gönderimi sağlayabilirsiniz.

Havale işlemlerinizi bayramda özel bankalarda kapalı olduğu için şube üzerinden gerçekleştiremiyorsunuz.Bankada bulunan ödemeyi aynı bankada bir başka hesaba aktarabilmek için bayram boyunca havale işlemlerinde etkin olarak yapabileceğiniz internet bankacılığı , telefon bankacılığı , mobil bankacılık , ATM gibi kanalları tercih etmeniz gerekmektedir.Şubelere göre işlem ücreti alınmayan yada oldukça düşük miktarlarda işlem ücreti alınan bu kanallardan havale işlemlerinizi EFT gibi emir süreçlerine takılmadan sağlayabilirsiniz.

ATM kanalını kullanacak müşterilerin bayram süresince mağduriyet yaşamamanız için işlemlerini bayramın son günü yerine ilk gününden gerçekleştirmenizi öneriyoruz.ATM’lerin bu süreçte yoğun kullanımı arıza konumuna geçişlere, para giriş gözlerinde ki teknik sorunlara yada menülerin tamamen devre dışı kalmasına neden olabileceğinden müşteriler tarafından sıkça kullanılmadan önce ATM’ler üzerinden işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.

 

Bayramda EFT yapamayacak olamanızın ödemelerinizde gecikmelere neden olmaması için ödeme aktarım yönteminizi netleştirerek ilerlemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Bankalar Arefe Günü Açık mı 2015 ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ