Bekârım Babamın Evine İcra Gelir mi?

Bankalarla olan finansal ilişkiler sırasında yani kredi gibi kaynak temini yapılacağı zaman belirli bir adresin ikametgah olarak gösterilmesi geekir.Bu adres, aileyle yaşanılan bir mülke ait ise kredi geri ödeme sırasında yaşanılan haciz icra  gibi süreçler sıkıntılı hadisleri de beraberinde getirebilir.

Gerek eğitim gerek iş kurmak amacıyla alınan kredilerin geri ödemesinde yaşanılan sıkıntılı durum beraber yaşanılan aile bireylerini de zora sokacak bir hal alabilir. Bunun için önceden bilgi edinmek ve yaşanması muhtemel hadiseler karşısında doğru hareket etmek önemlidir.

Haciz süreci ortaya çıkmadan banka hangi kaynaklar yoluyla borç tahsili yapar?

İlk olarak başvurulacak olan kişinin maaşıdır. Tabi bunun öncesinde adrese borcun ödenmesi yönünde uyarıda bulunulur. Uyarı dikkate alınmazsa maaşa el konarak borç tahsilatı yapılmaya çalışılır. Kredi temini aşamasında bankaya teminat olarak sunulan birtakım gayrimenkuller de ipotek edilerek borcun tahsiline çalışılır. Borçlu kişi eğer gönderilen tebligat çerçevesinde borç yapılandırmasına gitmezse kullanımda olan kredi kartları iptal edilir ve en son aşama olan Haciz ve icra süreçleri devreye girer

Haciz sürecine maruz kalmanın ikamet gösterilen eve etkisi nedir?

Eğer bekar biriyseniz ve ailenizle beraber yaşıyorsanız haciz sırasında haciz memurlarıyla karşılaşmamanız önemlidir. Zira memurların adreste siz yokken eve yönelik haciz işlemi gerçekleştirmesi mümkün değildir.

Yapılabiliyorsa adres değiştirmek yani başka bir eve taşınmak diğer aile üyelerini rahatlatacak bir çözüm olacaktır.

Normal şartlarda ikametgaha ait faturaların aile bireylerine ait olması eve girilmesine engel bir durumdur fakat  ikamet olarak gösterilen evin faturalarının borçlu kişinin üzerine olması halinde eşyalar kayıt altına alınabilir

Eğer eşyalara ait faturaların size ait olmadığını belgeleyebilirseniz o zaman haciz işlemini durduracak bir hamle yapmış olursunuz Gerekirse mahkeme kararı ile eşyaları geri alabilmeniz mümkün hale gelir.

Eşya faturaları da size ait ise icra memurları evdeki eşyalara yönelik olarak iki beyaz eşyadan birine el konabilir.

İcra kanununda olması gereken yasal işlemler bu şekildedir. Amaç haciz ve icra süreçlerinin toptancı bir mağduriyet oluşturmaktansa maaş ve ipotek gibi uygulamalar ile bireye yönelik işlemler şeklinde  neticelendirmektir.

Bankalardan kullanılan kredilerin geri ödemesinde yaşanan sorunların kişinin birlikte yaşadığı diğer aile bireylerini olumsuz etkilememesi için alınabilecek birtakım tedbirler yukarıda anlatıldığı şekilde olup icra kanunları ile de eve yönelik haciz işlemelerinden önce kişinin kendi maaş ve teminatları öne çıkartılmıştır. Bu şekilde yine borç tahsilatı yapılmazsa ikamet olarak gösterilen eve yönelik haciz işlemi başlatılır fakat bunun için gerekli olan şartlar oluşmamışsa haciz süreci işlemyecektir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Finansal Danışman Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yunus dedi ki:

    Kardeşimin telefon hattı borcuna icra gelmiş adına bişi yok iş Yok sigorta Yok bizden bi hak talep etme hakları Yok herhalde

BİR YORUM YAZ