Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı

Ülkemizde son yıllarda Batı tarzı özelleşmiş yapıların sayısı artmaktadır. Bu bağlamda, eskiden sadece devlete ait olan sosyal hizmetlerden olan emeklilik hizmetleri de özel şirketlerin katılımlarına açılmıştır. Hatta günümüzde bireysel emeklilik sistemine devletin katkısı da olmaktadır. Özellikle küçük yatırımcıların gelecek yıllarda daha rahat bir yaşam sürmek üzere kullandıkları bir yöntem olan bireysel emekliliğin gittikçe daha çok tercih edilmesi beklenmektedir, öyle ki bu konuda reklam kampanyaları ve kamu spotları düzenlenerek bu girişimler teşvik edilmektedir. Peki bu kadar bahsi geçen bu katkı nedir?

1 Ocak 2013 tarihinden itibaren, bireysel emeklilik sisteminde bulunan kişilerin yatırdıkları ücretlere aylık yüzde 25’e varan miktarlarda devlet katkısı sağlanmaktadır. Bu düzenlemenin amacı olarak ekonomik istikrarın sağlanması ve yurt içindeki büyümeyi arttırma yöntemiyle tasarrufların artmasıdır. Bu amaçla, örneğin 400 lira aylık bireysel emeklilik ödemesi yapıyorsanız devlet de sizin için yüz lira katkı sağlamaktadır. Yine de bu ödemelerin bir limiti vardır.

Devlet katkısı, devletin sizin adınıza Takasbank’ta açmış olduğu bir hesap üzerinden işlenmekte ve bu hesap üzerinden size ulaştırılmaktadır. Devlet tarafından yaratılan fon, yine devlet tarafından Hazine Müsteşarlığı’nın belirleyeceği fonlarda değerlendirilmektedir. Devlet katkısı olarak verilen yüzde 25 meblağ hiç bir şekilde sizin bireysel emeklilik hizmeti adlığınız kuruma ödenmemektedir.

Bireysel emeklilikte devlet katkısı olarak gerçekleşen birikimi kullanmak için en az üç yıl boyunca sisteme dahil olmuş olmak gerekmektedir. Bu noktadan sonra ise getirilerin kullanımı şu şekilde olmaktadır:

-3 yıl boyunca sisteme dahil olanlar, devlet yatırımı ve bu yatırıma bağlı gelirler toplamının yüzde onunu alabilirler.

-6 yıl boyunca sisteme dahil olanlar, devlet yatırımı ve bu yatırıma bağlı gelirler toplamının yüzde otuz beşini alabilirler.

-10 yıl boyunca sisteme dahil olanlar, devlet yatırımı ve bu yatırıma bağlı gelirler toplamının yüzde atmışını alabilirler. Eğer bu kişiler 56 yaşını doldurmuşlarsa, meblağın tamamını alarak sistemden çıkışlarını gerçekleştirebilmektedirler.

 

 

Bir önceki yazımız olan Arsa Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Arsa Kredisi Veren Bankalar, Arsa Kredisine Başvururken Hangi Belgeler Gerekir? ve Hangi bankalar arsa kredisi vermektedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ