Bireysel Emeklilik Kampanyaları

Bireysel emeklilik sistemi yani bankacılık sektöründe sıklıkla görüldüğü üzere BES işlemleri düzenli birikimler sonucunda emeklilikte gelir elde edilmesini sağlayan bir birikim yöntemi olarak tanımlanabilir.Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak alınan emekli maaşı dışında bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişiler yaptıkları ödemeleri 3 farklı şekilde geri alabilirler. Bu farklılık sisteme dahil olan kişinin tercihine bırakılmıştır.Bireysel emeklilik sistemine dahil olarak birikim gerçekleştirimesi sonucunda emeklilik hakkedişi sağlandığında birikim sürecinde değerlenen mebla toplu ödeme olarak alınabilir , geri ödeme planına göre düzenli olarak alınabilir yada yıllık gelir sigortası ürününe ek olarak emekli maaşı olarak alınabilir. Sistemden faydalanmak için sistemde en az 10 yıl boyunca ödeme yapmak zorunludur ayrıca birikimlerden 56 yaşında gelindiğinde faydalanmak mümkün olmaktadır.

2013 senesinden itibaren Bes sistemlerine gelen devlet katkısı ile ödenilen katkı payının %25’i devlet tarafından katılımcıya ödenmektedir. Örneklendirmek gerekirse aylık 200 TL bir ödeme yapıldığında devletten 50 TL ek katkı alınmaktadır. Bes sisteminde ödemeler tamamen katılımcının tercihine göre planlanmaktadır.Ödeme dönemleri tercih edilen bireysel emeklilik sistemi sağlayıcısı ve katılımcı tarafından belirlenir.Eğer bir ödeme zorluğu söz konusu ise bireysel emeklilik sistemine ara verilebilir.Bu sayede kişileri kendi imkanları dahilinde tasarruf etmeye yönlendiren bireysel emeklilik sistemleri  her birey açısından avantajlıdır. Sistemden çıkıldığında birikim miktarını ek katkılar olmadan ve belirli bir kesinti ile geri almak mümkün olmaktadır.

Bireysel emeklilik sisteminin bu avantajlarının yanında çeşitli kampanyalara bağlı olarak farklı imkanları da bulunur.Bu kampanyalar bireysel emeklilik sisteminin tercih edildiği kuruma göre değişiklik gösterir.

Garanti Emeklilik kapsamında bireysel emeklilik sisteminin tercih edilmesi emeklilik sistemine dahil olan tüm katılımcıların yararlanabileceği hobi kulüplerinde yararlanma avantajı sunmaktadır.Bu kulüpler müşterilerden gelen isteklere göre şekillenmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da faaliyet gösteren bu kulüpler anlaşmalı kurumlarda katılım sağlandığından aylık ücret üzerinden %50 indirim ile faydalanılabiliniyor.

Anadolu Hayat Emeklilik kapsamında ödüllü fotoğraf yarışmaları emeklilik sistemine dahil olan müşterilere sunulan bir aktivite.

Tercih edilen kuruma göre düzenlenen ve tarihlere göre farklılaşan kampanyaları takip ederek başvuru süreçlerinde başlayan çekilişlerden dahi faydalanarak sizde emekliliğinizde daha rahat bir hayat sürebilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? başlıklı makalemizde otomatik fatura ödeme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ