Bireysel kredi Vadeleri Uzadı Mı?

Tüketicilerin bankalardan kullandıkları kredilere ve kredi kartı ile alımlara getirilen taksit sınırlaması yeniden gündeme gelmiş ve bu defa sınırlama yapılan alanlarda yeniden vade uzatılması sözkonusu olmuştur. Maliye bakanlığı, cari açık üzerinde yük olarak gördüğü uzun vadeli kredi ve kredi kartına taksit yapılan ürün satışlarının vade sürelerine yönelik yeniden düzenleme getirmeyi planlamaktadır.

Bakanlığın yaptığı düzenleme ile ithal malların talebine yönelik daralma hedeflenmiş taksit sınırlaması ile de bunda başarılı olunmuştur. Fakat yapılan bu düzenlemeler aynı zamanda birtakım olumsuzlukları da beraberinde getirmiş satışların gayri resmî  yollardan gerçekleştirilmesi yoluna gidilmiştir. Aslında çözüm hedeflenmiş fakat altın satışları başta olmak üzere cep telefonu ve benzeri ürün alımlarında tevessül edilen yöntemler yeni tedbirleri beraberinde getirmiştir. Bunların dışında ihtiyaç kredilerine 36 ay, taşıt kredilerine 48 ay sınırlaması yakın zamanda getirilmişti. Şimdi yeniden bu kredilere yönelik vade süreleri ile ilgili düzenleme gündeme gelmiş ihtiyaç kredilerinin 48 aya, taşıt kredilerininse 60 aya çıkartılması konuşulmaktadır. Daha önceden taşıt kredisinde 72,ihtiyaç kredilerinde 60 aya kadar vade süreleri belirlenebilmekte tüketici de bunu uzun süreler içinde rahat bir şekilde ödeyebilmekteydi.

Kredi vade sürelerinin tekrar uzaması ekonomik verileri nasıl etkiler?

Vade sürelerine yönelik düzenleme ödemeler dengesi üzerindeki anormallikleri hafifletmek iç talebe yönelik kısıtlama getirmek içindi. Ayrıca,Kişilere kazançları oranında harcama yapma alışkanlığı kazandırmak ve kazanılmamış bir paranın bugünden ipotek altına alınmasının  engellenmesi hedeflenmişti. Devletin ekonomik tedbir kararları doğrultusunda yaptığı bu uygulama tüketiciden gelen talep üzerine kredi vadelerine yönelik yeni bir düzenlemeyi getirmiş önümüzdeki aylarda kanunlaşarak yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Bu durum tüketici açısından ekonomik rahatlama getirecekse de başta yaşanan sorunu yeniden gündeme getirebilir.

Kredi vadelerinin düşürülmesi tüketiciyi nasıl etkilemiştir?

Daha önce mevcut kediyi 60 ay vade ile alan biri bunu 36 ay vade ile almaya başlayınca kullanacağı kredi miktarı da azalmış buna bağlı olarak borçlarını toparlayamaz hale gelmiştir. Özellikle de yeniden yapılandırma ile borçlarını revize edenler için vade sürelerinin kısalması olumsuz netice vermiş haciz ve icra süreci gibi negatif durumlarla karşı karşıya kalınmıştır.

Uzun vadeli Kredi kullanımı ve kredi kartı ile taksitli alışveriş dönemi yakın zamanda  bitmiş kişiler gelirleri ile orantılı sürelerde ödeme yapmak durumunda kalmışlardır Fakat bireysel kredilere yönelik yeni düzenleme gündeme gelmiş ve vade sürelerinin yeniden uzatılması sözkonusu olmuştur. Şu an itibariyle vade sürelerine yönelik düzenleme yapılmamış 2016’nın ikinci yarısına doğru bu düzenlemenin yapılması beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bankadan Kredime İhtarname Geldi Ne Olacak Şimdi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ