Bitcoin Nasıl Üretilir?

Karşılıklı ödeme yöntemi olarak bilinen kripto paralarda bitcoin nasıl üretilir sorusu birçok yatırımcı ve teknoloji meraklısı tarafından cevabı aranan bir sorudur. Geçmişi ortalama 10 sene olan bitcoin karşılıklı ödeme yöntemi olarak üretilen ve kullanıma sunulan bir dijital paradır. Öncelikle bu parayı elde etmek için izlenmesi gereken aşamalar vardır. Bu kapsamda öğrenilecek birkaç farklı teknik ile insanlar bitcoin bile üretebilir.

Bitcoin Nedir?

Farklı tanımlamaları olsa da genel olarak bir tanımlama yapmak gerekirse bitcoin kendisine özel şifrelenmiş bir kodun insanlar arasında uçtan uca değiştirilmesi veya satılmasıdır. Bu paralara genelde piyasa sektöründe kripto para denir. Bitcoin ise bu şifrelenmiş kodun sürekli olarak blockhain sisteminde kayıt altına alınması ile değerlenen bir sanal para birimidir. Genel olarak özellikleri sıralanırsa üretim sayısının en fazla 21 milyon adet olacağı ilk göze batan özelliğidir. Bunun yanı sıra üç aşamalı bir doğrulama sistemine sahip olması, kapalı ve çevrimdışı cüzdanlarda güvenli bir şekilde tutulması da bu noktada dikkat çeken bir diğer özelliklerdir.

Bitcoin Üretiminde Kullanılan Cihazlar Nelerdir?

Piyasa iş yapan tüm insanların merak ettiği bitcoin üretme işlemi bazı gerekli teknolojik aletler ile yapılır. Bu kapsamda temin edilecek mining cihazları ile her insan kendi oluşacağı belirli bir noktada madencilik yapabilir. Madencilik yapılırken bitcoin transferleri ve blockhain sisteminin ana alt yapısına ait kayıtlar tutulur. Tutulan bu kayıtlar sayesinde mining yapan kişiler de bitcoin üretimi yapar. Özellikle bitcoin kripto parasının bu madencilik işlemleri sırasında belirli bir sayıda üretilmesine ve bu kayıtların tutulması karşılığında belirli bir bitcoin üreticiye verilir. Bu sayede bitcoin üretilir.

Madenciliğin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Sanal kripto paraların öncüsü olarak bilinen Bitcoin üretim aşamasında üreticilere belirli bir oranda kazanım bırakır. Bu kapsamda bitcoin madenciliği ile bitcoin üretimi sağlanır. Elde edilen bu kazanç kimi zaman ciddi rakamlara ulaşsa da giderlerin fazla olması olumsuz yönlerinden birisidir. Özellikle yüksek miktarda elektriğe ihtiyaç duymasından dolayı bitcoin madenciliği yüksek faturalar ile karşılaşılmasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan Bankadan Post Cihazı Nasıl Alabilirim başlıklı makalemizde Bankadan Post Cihazı Nasıl Alabilirim, pos cihazı ve Vekâletname hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ