Bitcoin Nedir?

Bitcoin 2018 ocak ayı itibari ile 9 yıllık bir geçmişi olan kripto para birimidir. Sürekli olarak bitcoin kripto para birimi ile ilgili haberler çıktığı için son aylarda bitcoin nedir sorusu çok sorulmaya başlandı. Bitcoin kripto para 3 Ocak 2009 tarihi itibari ile piyasaya sürüldü. Bu tarihte blok zincir ağının ilk bloğu olarak çıkartıldı. Şu günlerde kripto para piyasasında en çok işlem gören ve en çok hacme sahip olan kripto para birimidir. Bitcoin kripto para biriminin kısaltması BTC’ dir. Bitcoin kripto para biriminin kurucusu Satoshi Nakamoto isimli bir iş adamıdır. Blockhain teknolojisi kullanılarak üretilmiştir. Şu an piyasada dolaşımda bulunan sınırlı sayıda bitcoin bulunmaktadır. Çökme riski de düşük olarak görülen bir kripto para birimi.

Değeri Nasıl belirleniyor

Bitcoin kripto para biriminin arkasında herhangi bir güç ya da merkez bulunmamaktadır. Bu sebep ile bitcoin’in değeri arz ve talebe göre belirlenmektedir. Son bir yıllık süre zarfında değerini 17 kat oranında arttırması sebebi ile dikkat çekici bir kripto para birimidir.

Bitcoin Madenciliği

An itibari ile piyasada bir çok kripto para birimi bulunmaktadır. Bu kripto para birimlerinin bazıları para ile alınabilir iken bazıları ise madencilik ile üretilmektedir. Bitcoin kripto para birimi hem satın alınabilmekte hem de madencilik ile üretimi de yapılabilmektedir. Madencilik işlemine mining denilmektedir. Madencilik demek de para oluşturma işlemidir. Hesaplama gücü ve yetkisi kullanılmak üzere matematiksel olan işlemler gerçekleştirilir.

Bitcoin madenciliği yapmak için ilk önce bitcoin yazılımı bilgisayara indirilir. Bitcoin madenciliği yapmak için iyi bir donanıma ihtiyaç vardır. Özellik ile iyi bir ekran kartı gereklidir. Yalnız son aylarda bir çok kişi bitcoin madenciliği yapmaya çalıştığı için bitcoin üretimi yapmak oldukça zorlaşmış bir durumda.

Bitcoin Kripto Para Birimi Kağıt Paranın Yerine Geçecek mi?

Bitcoin kripto para biriminin kağıt paranın yerine geçip geçmeyeceği son günlerin en çok konuşulan konular arasında. Bazı uzmanlar bunu desteklese de bazı uzmanlar bunun olmayacağı görüşünü savunuyor. En azından yakın bir gelecek için bunun olabileceği ön görülmüyor.

Bir önceki yazımız olan Findeks Toplam Kredi Limiti Nasıl Artar? başlıklı makalemizde findeks, Findeks toplam kredi limiti nasıl artar ve kredi limitlerini yükseltmek hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ