Borç kapatma kredisi nedir? Nasıl Alınır?

Çeşitli bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları farklı bir bankadan alınabilecek ihtiyaç kredisi ile biraraya getirilerek borç kapaması yapılabilir. Bu şekilde bu kredi ve kredi kartlarına ödeyeceğiniz faizden daha düşük ve vade süresi ödeme durumunuza göre daha makul seviyelerde olan bir kredi imkanına kavuşmuş olursunuz.

Borç kapatma kredisi diğer adıyla borç transfer kredisi, ihtiyaç ve nakit kredileri ile hemen hemen  aynı özelliklere sahiptir . O nedenle diğer kredi başvurularında istenen belgelere benzer şekilde  uygulamalar yapılır

Bu kredi başvurusunda hangi belgeler talep edilir?

  • kimlik belgesi fotokopisi
  • ikametgah belgesi
  • Gelir belgesi (bordro vs.) türünden sahip olunan gelirin belgelenmesi

Bunların dışında mevcut borçlara yönelik bilgiler de talep edilir .Bu bilgiler, eğer kredi kartı borcu sözkonusu ise kredi kartı numarası, diğer kredi türlerinden birine ait bir borç ise hesap numarası ve halihazırda bulunan borçların detaylı listesi kredi başvurusunda bulunacak olan bankaya iletilir.

Borç transfer kredisi kullanmanın faydası nedir?

  • Birden fazla bankaya olan borçlar, tek bir çatı altında toplandığında borcun takibi kolaylaşır
  • Kredi ve kredi kartlarına uygulanan gecikme faizi bu krediye ödenecek olan tutardan daha yukarıda olacaktır.O nedenle borç kapatma kredisi aynı zamanda daha hesaplı ve mantıklı bir tercih olacaktır
  • Zamana yayılan ödeme planı sayesinde rahat bir ödeme zamanı geçirilir .

Borç transferi veya borç kapatma kredisi tüketiciye sağladığı avantajlı uygulamalarının yanında bazı maliyet kalemleri de bulunmaktadır. Bunlar; dosya masrafı, tahsis masrafı, hayat sigortası gibi maliyetlerdir. Bu masraf kalemleri içinde yer alan hayat sigortası,  krediyi kullanan kişinin vefatı halinde geride kalan borcun ödeme garantisini sağlayan bir özelliktedir. Bu sigorta fiyat araştırması yapılıp ve en uygun teklif alındıktan sonra yapılmalıdır. Bankanın kendi bünyesinde yaptığı hayat sigortasının yaptırılması gibi bir şart yoktur.

Bankaların borç kapatma kredisine onay vermelerini etkileyen faktörler nelerdir?

  • Kredi kayıt bürosu tarafından tüketicilerin istifadesine sunulan verilerden bankalara kredi başvurusu yapan kişilerin son bir yıl içinde kullanmış olduğu kredi veya kredi kartlarında bir gecikme yaşanıp yaşanmadığına bakılır. Eğer bir gecikme yaşandı ve bunun sayısı yılda 3’ü geçimişse kredinizin onaylanması gerçekleşmeyebilir.
  • Birde borçlardan dolayı idari ve yasal takibe düşmüş olan tüketiciler bulunuyor. Bu kişilerin uğradıkları yasal takipten dolayı kredi notları düşmüş borç kapatma kredisi de dahil pek çok krediyi kullanma imkanından mahrum kalmışlardır.

Refinansman, borç kapatma kredisi, borç transfer kredisi gibi çeşitli isimler alarak borçların tek bir çatı altında  yeniden yapılandırılıp yeni ödeme sürelerine kavuşturulması, kişi yada kurumların kredibilite düzenleri ile alakalı olarak bankanın onayı ile gerçekleşir. Bu krediyi daha önceki ödemelerinde yasal ve idari takibe uğramış banka müşterileri ile borçlardan ötürü takibe girmemiş dahi olsa ödemede gecikme yapan banka müşterilerinin kullanması zora girer ve onay çıksa dahi talep edilen kredi tutarının aşağısında gerçekleşebilir. Bunun dışında kalan banka müşterisi yani gecikme ve takip sıkıntısı yaşamamış olan kişiler borç ödeyebilirlik durumlarını belirten gelir kaynaklarını belgeleri ile sunarak bu krediden istifade edebilirler. Borç transfer kredisi mevcut borçlar kadardır ve bu miktardan fazla olan kısım banka tarafından tahsis edilmez.

Konsolide edilerek yeni bir yapıya kavuşturulan bu kredi sayesinde daha az faiz yükü ve uzun süreye yayılan taksitler sayesinde rahat bir sürece girilir. Borç transferi yapılan banka bünyesinde tüm  borçlar kapatılarak yeni bir finansal sürece adım atılır.

Bir önceki yazımız olan Banka Nasıl Haciz Yapar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ