Borçlu Kredi Kartını İptal Etmenin Kolay Yolu

Kredi kartları genellikle yüksek miktarlı ürünlerin alımında taksitlendirme yoluna gidilerek kullanılan finansman kuruluşlarının verdiği kartlardır. Bu kartlarda yapılan taksitlendirme işlemleri kimi zaman 12 aya kadar bölünebildiği için bireyin kartı kapattırmak istemesi durumunda banka kurumu tarafından kendisine borcu bitmediği için sorun çıkabilmektedir. Borçlu kredi kartını iptal etmenin kolay yolu ise bilinçli olarak hareket etmekten ve kanunların bu durumda müşterinin yanında olduğunu bilmekten geçer. Banka yetkililerinin kartı kapattırmamak adına vermiş oldukları uyarılar ve telkinler sonucunda en azından kartın borcunun bitimine kadar müşteriyi kartını açık tutmaya zorlaması durumu, bireyin en ufak bir sıkıntıda yeniden kredi kartına sarılmasına ve bu döngünün sürekli olarak böyle gitmesine neden olur. BDDK kuralları tarafınca verilen bilgilere bakıldığında böyle bir durumda bireyin kredi kartını kapattırma hakkı olup bankanın müşteriyi her hangi bir yaptırıma zorlamaya hakkı bulunmamaktadır. Banka kurumlarının müşterilerin verdiği kapattırma emrine karşılık karta puan yükleme, bonuslar verme ve bilumum yeni özendirici tekliflerde bulunma yoluna giderek müşteriyi banka içerisinde tutma çabası da kapattırma işlemi sırasında karşınıza çıkacak olan durumlardan bir tanesidir.

Borçlu Kredi Kartı Kapatılırsa Ödemesi Nasıl Yapılır?

Bankaya yapılan kredi kartı iptali talebinin müşterinin haklarını bilmesi sonucunda kapatılma durumunun oluşması ile kartın her hangi bir somut değerinin kalmıyor oluşu bankaya olan taksit borçlarının nasıl ödeneceği konusunda müşterilerin aklında soru işareti bulunur. Bu gibi durumlarda bankanın veznesine bizzat gidilerek, internet bankacılığı kullanılarak ya da ATM üzerinden kalan borcun ödeme işlemi yapılabilir. Kart üzerinden yapılmış olan taksitli yani borçlu kredi kartının ödemeleri kart kapandıktan sonra da aynı şekilde devam eder. Aylık taksidi ne ise müşteri bankaya bu borç bitene kadar çeşitli kanallar üzerinden ödeme yapmaya devam eder. Bir bankanın kredi kartı iptali emri veren müşterinin kapattırma işlemini en geç 7 iş günü içerisinde tamamlaması gerekir. İşlemi yapılmamış olan müşterilerin tüketici mahkemelerine başvurma, BDDK birimine giderek bankayı şikayet etme hakkı kendisinde saklı bir şekilde bulunur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Hesaplama Yöntemi başlıklı makalemizde Kredi borcu hesaplama, Kredi Borcu Hesaplama Yöntemi ve Kredi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ