Bütçe Nedir?

Kişi yada kurumların gelecek dönemlere yönelik gelir-gider öngörüsü üzere yapılan tahmin ve yol haritasıdır. Önceden yapılan hesaplamalar ve analizlerle gerçekleşmesi muhtemel riskler görülerek otokontrol hakimiyeti yüksek olan bir yapı oluşturulabilir.

Bütçelerin kendilerinden beklenen performansı verebilmeleri için işletme amaç ve hedefleri doğrultusunda hazırlanmış olup geleceğe dönük gider-gelir kalemlerini doğru ve gerçeğe yakın tahmin ve analiz ederek oluşturulmalıdır. Bu sayede gerçekleşmesi beklenen mali durum net olarak görülebilecektir .Bütçe kurumun faaliyet halinde olduğu iş öncesinde  fizibilite çalışması yaptığı bir ön mali rapordur. Örneğin üretim işiyle uğraşan bir kurum birim girdi maliyeti, işçilik ücretleri, genel giderler, amortismanlar vs. gibi gider kalemleri üzerinde gerçeğe yakın tahminlerde bulunulur, aynı şekilde satışlar üzerinde de tahmini rakamlara ulaşılır ve kısa vadede oluşacak mali yapı dengesi bilinmiş olur. Bütçe hazırlanırken geçmiş yıl verilerine bakılarak gelecek dönemler hakkında fikir sahibi olunabilir. Büyüme hedefleriniz içinde ne kadarlık bir Pazar payı istediğiniz, personel ve dış hizmet alımları önemli olup bütçe verileri içinde yer alacaktır. Gelecek dönemlerde kullanılacak hammadde ve diğer malzemelerin doğru tahmini toplu alım yapıldığında malın satın alındığı tarafa karşı pozitif yönlü fiyat kırılması yaşatarak finansal yapıya olumlu tesir eder.satışlar,satış sonrası tahsilatlar ve diğer gider kalemleri ne kadar gerçeğe yakın olursa nakit akışı hakkında bilgi sahibi olunması o kadar mümkün olup yatırım harcamalarına yönelik kararların alınması imkanı doğar. Kurumlar genellikle departman bazında bütçe hazırlayıp daha sonra ana bütçe haline dönüştürür. Bu şekilde sorun meydana geldiğinde alternatif çözüm yolu hızlı ve doğru bir şekilde alınabilir. Departman personelinin bütçe içinde fikir ve düşüncelerinin alınarak oluşturulan ana bütçe ile daha sağlam ve özümsenmiş bir tablo ortaya çıkar.

Kaç çeşit bütçeleme türü vardır?

  • Geleneksel bütçe; bizim ülkemizde de uygulanmakta olan yönetim tarafından hazırlanmış olan bütçenin departmanlara sunulmasıyla ortaya çıkan bir önceki yıl verilerinin baz alınıp gelecek yıla ait tahmini rakamların ortaya çıkarılmasıyla meydana gelir. Bir yıl uzun bir süre ekonomik ve politik konular bütçe üzerinde etkili olabildiği için alternatif bütçe modelleri geliştirilip bu doğrultuda hareket edilir.
  • Sıfır tabanlı bütçeleme ;bu bütçe şeklinde bir önceki yıl baz alınmaz ve hedefler doğrultusunda maliyet kalemleri sıkı takip edilmek istendiğinde kullanılan bir bütçe şeklidir.
  • Faaliyet bazlı bütçeleme; Finansal faaliyetler baz alınarak gelirler ve bunu karşılayacak olan giderler çeşitli öngörüler ile tahmin edilerek ortaya çıkar.

Bütçelerde ön hazırlık aşaması oldukça öneemlidir.Sağlam bir fizibilite çalışması yapmalı hedefler belirlenerek departman bazında hazırlanan bütçelerin ana bütçe haline getirilmesi bütçeden istenilen verimin alınmasına büyük katkı sağlayacaktır. Bütçe tahminleri ile ilgili sayısal verilerinizi destekler raporlar sunmalı sağlam verilere dayandırmalısınız. Ne kadar büyüme hedefinde olduğunuzu, ne kadarlık satış gerçekleştirme tahmininde bulunduğunuzu, personel istihdamı ve genel gider kalemleri ne düzeyde olacak gibi tahminlerde bulunmalısınız. Bütçede aksamalar geri dönüşlerin yaşanabileceği kalemler olabilir. Alternatif bütçelerinizin oluşu sorun karşısında farklı uygulama modellerini devreye sokarak çözüm yolu ortaya çıkartır.

Bütçeler belirlenmiş hedefleri tutturabilmek için rakamsal veriler ışığında tahmini büyüme ve satış miktarı verebilen gerçekleşmesi muhtemel gider kalemleri hakkında bilgi sunan eylem planlarıdır. Doğru bütçe, gerçeğe en yakın olarak hazırlanıp gelecek dönem ile ilgili risk,maliyet,satış,tahsilatlar,kredi kullanımı gibi bilgileri sunarak durum raporu verirler.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Doğrudan Borçlandırma Sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ