Çapraz Kur Nedir? Çapraz Kur Nasıl Hesaplanır?

Finans alanında sıkça söz edilen çapraz kur ile ilgili bazı bilgileri sizlere aktaracağız. Bu yazımızda çapraz kur nedir ve çapraz kur nasıl hesaplanır konularında gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Herhangi bir ülkede döviz alanında genel olarak dolar üzerinden kur işlemleri yapılmaktadır. Dolar haricinde iki farklı para biriminin aralarındaki oranın dolar kuru üzerinden hesaplanması işlemine çapraz kur denmektedir. Genel olarak ülkeler diğer ülkelerin para birimlerinin oranlarını belirlemek için doları kuru üzerinden hesaplamaktadır. Bu ülkemizde de bu şekilde yapılmaktadır.

Çapraz kur hesaplama işlemi ise şöyle yapılmaktadır;

Çapraz kurun hesaplanması için aşağıdaki bilgiler ile bir örnek oluşturalım.

1 Dolar = 0,93 Euro

1 Dolar = 2,73 TL olarak bilgileri alalım. Bu bilgiler üzerinden Euro ve TL arasındaki çapraz kuru bulmamız için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmemiz gerekir.

Öncelikle 1 Euro kaç dolar eder onu bulmamız gerekir.

1/0,93 = 1,075 Bu bilgilere göre 1 Euronun 1,075 Dolar olduğunu bulmaktayız. Bu işlem sonrasında ne kadar Türk Lirasının bu dolar kuruna denk geldiğini bulduğumuz da ise Euro çapraz kurunu bulmaktayız. Bu işlemi gerçekleştirmek içinse;

1 Dolar = 2,73TL

1,075 Dolar = ?

=1,075 x 2,73 = 2,934

Burada yapılan hesaplamalar ile 1 Euro 2,934 Türk Lirası ettiği ortaya çıkmaktadır. Sizlerde çapraz kur hesaplamalarınızı bu formüle göre gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan 2015 Mtv İkinci Taksit Ödemeleri Ve Mtv Kampanyaları başlıklı makalemizde 2015 Mtv İkinci Taksit Ödemeleri, Akbank Mtv Kampanyası ve Finansbank Mtv Kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ