Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Devletin evlenecek gençlere yönelik sunacağı evlilik kredisinden faydalanabilmek için bankada açılacak hesapta belirlenen yaşa kadar birikim yapılması gerekiyor .Bu, evlilik kredisinden faydalanabilmenin en önemli şartı olarak belirlenmiştir. Bankada açılan hesabın açıldığı tarihten itibaren aktif tutulması ve hesaba belirli aralıklarda para yatırılması da getirilen şartlar arasındadır.

Çeyiz hesabının açılacağı bankanın  yurtiçinde faaliyet gösteren mevduat veya katılım bankalarından biri olması gerekiyor .Buna ilişkin kanun maddesinde 19/20/2005 tarihinde bankacılık kanununa tabi olan mevduat ve katılım Bankaların da çeyiz hesabının açılması ve buraya türk lirası cinsinden para yatırılması halinde ilgili maddenin üçüncü fıkrasına göre çeyiz yardımı ödenir denmektedir.

Çeyiz yardımından faydalanacak olanlarda aranan yaş kriteri nedir?

Çeyiz hesabı açtıracak olanların 27 yaşına kadar birikim yapmaları ve bu yaş itibarı ile de evlenmeleri gerekmektedir. Yine kanuna göre evlenme yaşı olarak belirlenmiş olan 27 yaşına kadar en az 3 yıl süre ile açılan çeyiz hesabına para yatırılması gerekir. Bu durumda çeyiz hesabının maksimum 24 yaşında açılması ve 3 yıl boyunca hesabın aktif tutulması gerekmektedir.

Süre bitiminde devletten belirtilen yardım nasıl alınır?

Çeyiz yardımı alacak olan kişiler 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapıp birikim yaptıkları bankaya evliliklerini müteakip başvurduklarında bankada bulunan toplam tutarın %20’sini ,maksimum 5.000 türk lirasını aşmayacak şekilde çeyiz yardımına hak kazanırlar. Bu tutar kanunda belirtilen azami miktar olmakla birlikte ilgili meblağın 3 katına kadar artırılmasına bakanlar kurulu yetkilidir. Yine kanunda belirtilen bu tutar her yıl yeniden değerlemeye tabi tutularak yeni miktar belirlemesi yapılır.

Çeyiz hesabı açılacak kamu ve özel bankalar hangileridir?

Kamu mevduat bankaları olarak sayılabilecek olanlar;halbankası,ziraat bankası,vakıfbanktır.

Özel mevduat bankaları ise; teb, iş bankası,akbank,garanti bankası,şekerbank,yapı kredi bankası,turkish bank,fibabanka,anadolubank’tir.

Özel katılım bankaları ise; Kuveyt Türk, Anadolu bank,fibabanka,iş bankası, yapı kredi bankası,albarakatürk,türkiye finans Bankası’dır.

Kamu katılım bankası ;Ziraat bankasıdır.

Devletin aile ve sosyal politikalar bakanlığı bütçesinde ödenek olarak ayırdığı çeyiz yardımına başvuru için gerekli olan şartların duyurusu ilgili kanun maddesinde belirtilerek kamuoyuna ilan edimiştir.Bu ödenekten faydalanmak isteyenlerin en az üç yıl süre ile ilan edilen bankalarda çeyiz hesabı açtırmaları ve 27 yaşını doldurmadan evlenerek ilgili bankadan bu ödeneğin verilmesini talep etmeliler. Yeni evlenecek olan gençlere devlet eliyle yapılacak olan bu yardımdan faydalanılmak isteniyorsa ilgili bankalara başvuruda bulunarak çeyiz hesabı açtırmaları gerekmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ