Çeyiz Yardımı Dilekçesi

 

Sosyal güvenlik kurumlarından yetim maaşı alan kız çocuklarının evlenmeden önce evlilik ödeneği olarak bilinen halk arasındaki ismiyle çeyiz yardımı bu kişilerin talep edecekleri bir sosyal güvencedir. 1 ekim 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı sosyal güvenlik reform yasası ile değişikliğe gidilen evlenme ödeneği bağ kurluları da kapsayacak şekilde genişletilmiştir.

Yetim kız çocuklarının bu yardımı almaları evlenmeden  önce yetim aylığı alıyor olmak şartına bağlanmış, evlenme gerçekleştiğinde ise sgk ’ya yazılacak dilekçe ekine nüfus kütüğü kayıtlarına evlenme kaydı düşmüşse bu kayıt ,düşmemişse evlenme cüzdanının fotokopisi eklenir. Sgk parayı kişinin ikametine en yakın ziraat bankasında açtığı hesaba yatırarak öder.

Alınacak çeyiz yardımı tutarı ne kadardır?

Sgk ’nın çeyiz yardımı, alınan yetim aylığının ssk ve bağ-kur maaşı alanlarda 24 katı emekli sandığı maaşı alanlarda 12 katıdır. Ölmüş sigortalının diğer yakınlarının maaş zammı, çeyiz yardımı alarak çekilen kişinin 2 yıllık yardım zamanı bitiminde başlayacaktır. Bu kız çocukları ellerinde 2 yıllık süre bitmeden boşanırlarsa tekrar maaş bağlanması sürenin dolması ile başlayacaktır. Sgk bu 2 yıllık sürede sağlık sigortası ödemelerini yapmaya devam edecektir. Çeyiz yardımı yetim Kız’a bir defaya mahsus olmak kaydıyla istediği zaman verilir .ilk evlilikte verilecek diye bir şart yoktur. Kişi  dilerse ikinci evliliğinde de talep edebilir. Çeyiz yardımından faydalanmak isteyen kişinin yazacağı dilekçe örneği şu şekilde olmalıdır.

T.C.

    SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

    …..…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne

      …..…………Sosyal Güvenlik Merkezine

 

 

Kurumunuzdan …………………………… tahsis numarası ile gelir/aylık almaktayım.

 

…./…./20… tarihinde evlenmem nedeniyle tarafıma evlenme ödeneği ödenmesini arz ederim.

 

 

 

…./…./20…

Adı Soyadı

İmza

 

 

T.C. Kimlik No   

(Sosyal Güvenlik Sicil No)

 

:

 
Adres    :  
Telefon :  

:

 

 

 

EK:  Evlenme Cüzdanı Örneği

 

Bu haktan faydalanabilmek için, evlilik yardımı talebinde bulunacak kişinin çalışmıyor olması ve yetim aylığı alıyor olması gerekmektedir.700 lira yetim aylığı alan bir kişi çeyiz yardımı aldığında alacağı tutar 24 aylık yetim maaşı kadar olacaktır.700×24=16.800 TL tutarında çeyiz yardımı sgk tarafından ziraat bankasına yatırılır. Kişi ,çeyiz yardımı hakkını evlilik tarihinden itibaren 5 yıl içinde isteme olanağına sahiptir.

Kısa vadeli sigorta kollarından biri olan ölüm sigortasından meydana gelen yetim aylığı, maaşı alan  kişiye evlenmesi durumunda sgk tarafından bir defaya mahsus olmak üzere verilen bir ödenektir.2 yıl boyunca alacağı yetim aylığı kişiye ,evlenirken toplu olarak tek seferde verilerek çeyiz masrafları karşılanmıştır. Bu 2 yıllık sürede genel sağlık hizmetlerinden eşi ile beraber faydalanabilmektedirler.

Çeyiz Yardımı Dilekçesi

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Sigortamın yatırılıp yatırılmadığını nasıl öğrenebilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ