Çiftçi Belgesi İle Kredi

Çiftçi belgesi ziraatle uğraşan çiftçilerin arazileriyle ilgili tapu kaydını ziraat odalarına, hayvancılıkla uğraşıyorlarsa hayvan sayıları ile ekleyecekleri belgelere çiftçi kütük belgesini de doldurduktan sonra muhtara onaylatarak ziraat odalarına teslim ederler. Çiftçi belgesi anayasada belirtilmiş kamu kurulu niteliğine olan bir kuruluş olan ziraat odaları tarafından verilmekte tarım destekleri ve tarım kredilerinden faydalanmak, kredi kartı çıkarmak, çiftçi kayıt sistemi başlatmak, tarım BAĞ-KUR’u başlatmak, yol müstahsil belgesi çıkartmak için gerekli olan bir belgedir.

Kamu ve özel sektör bankaları ile diğer kurumlar tarafından çiftçilere verilecek olan krediler için talep edilen birtakım belgeler olmakta bunlardan en önemlisi de işi yapabilirlik ruhsatı mahiyetinde olan çiftçilik belgesidir. Bu belge ile özellikle devlet kurumları tarafından kendileri için hazırlanmış hibe ve destek kredi imkanlarından faydalanabilmektedirler. Kamu bankalarında nerdeyse %0’a varan faizli krediler verilmekte çiftçiler üretim ve yatırım faaliyetlerini rahat bir şekilde yapabilmektedirler.

Krediler hangi amaçlar için verilmektedir?

Bu krediler tarımla uğraşa çiftçilerin üretim aşamasından ürünün hasat edilerek satılmasına kadar geçen süre içinde gerçekleşecek giderler ile işletmesini büyütmek ve daha modern şartlarda üretim yaparak  verimliliği arttıracak modernizasyonun sağlanmasına yönelik makina ve ekipman alımı ile ilgili yatırım giderleri çiftçilere verilecek kredilerin özelliklerindendir.

Çiftçi belgesi ile verilecek krediler hangileridir?

Hasat ve pazarlama kredileri, modern basınçlı sulama kredileri, seracılık kredileri, arazi alım kredileri, sertifikalı yoğun gıda ve fidan üretim kredileri, organik tarım kredileri ,iyi tarım uygulamaları kredisi, çok yıllık yem bitkisi üretimi gibi zirai faaliyetler için verilen krediler ile hayvancılık kredilerinden süt sığırcılığı ve besicilik kredileri çiftçilik belgesi ile alınacak kredilerdir. Hayvancılık kredileri küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarla ilgili farklı uygulama alanları bulmakta olduğu unutulmamalıdır.

Çiftçilerin kredi kullanımı için çeşitli kurum ve  bankalardan alacakları krediler için ziraat odaları tarafından kendilerine verilen çiftçi belgesini ibraz etmeleri önemlidir. Bu belge işi yapabilirlik durumunu ifade niteliğinde olan ehliyettir. Kredi onayı gerçekleştiği anda çiftçi belgesi ile birlikte ,tapu fotokopisi, bilanço ve gelir tablosu, ruhsat fotokopisi, nüfus cüzdanı gibi ek belgeler de istenerek kredi başvurusu tamamlanır. Tüzel kişiler bunlara ek olarak farklı belgelerde sunarak kredi kullanımı yapacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kullanımında Hane Halkından Kefil Zorunluluğu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ