Çiftçilik Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemiz, dört mevsimi yaşayan bir ülke konumunda olduğu için; tarım ve çiftçilik her daim ön plandadır. Ülkemizin en önemli ve en büyük sektörü olan tarım ve hayvancılık, bu yıl da devlet desteği ile destekleniyor. 2017 yılında hayata geçirilen milli tarım projesiyle birlikte çiftçilere, her alanda devlet desteği sağlanıyor. Çiftçiler, acil nakit ihtiyaçları ve işletme sermayesi için; hem devlet desteği hem de özel ve kamu bankalarından kredi alabiliyor. Tarım işiyle uğraşan çiftçiler, özel kredi veren bankalara da başvuru yapabiliyor. Bu bankaların da, geri ödeme kolaylıkları dikkat çekiyor. Çiftçilerin ellerine, hasat döneminde geçen para sayesinde; yılda bir kez geri ödemeli olan, hasat ödemeleri tarım kredisi hizmeti pek çok banka tarafından çiftçilere sunuluyor.

Çiftçilere Sağlanan Tarım Kredisi

Çiftçiler yılın belirli dönemlerinde nakit sıkıntısı yaşayabiliyor. Bu sorunlara çözüm getirmiş olan bankalar, her yıl düzenlemeye devam ettikleri nakit desteklerini yeni kredi kampanyalarıyla vermeye devam ediyor. Düşük faiz oranları ve kolay bir şekilde geri ödeme olanağı, kredi başvurularında talebi arttırıyor.

Çiftçilik Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar, söz konusu olan bu krediye talepte bulunan kişilerden ilk olarak gelir belgesini talep ediyor. Aynı zamanda bankalar; geri ödeme konusunda hassas davranıyor ve tarım işiyle uğraşan, bu sebepten dolayı da resmi gelir belgesini bankaya sunamayan çiftçilerden Çiftçi Kayıt Belgesi ve Hayvan İşletme Belgesi gibi, tarım faaliyetlerinin gösterildiği resmi evrakları talep ediyor. Bununla beraber, tarım kredisi sağlayan bankalar; çiftçilerden ruhsat fotokopisi ve tapu fotokopisi de istemektedir. Bankalara, talepte bulunmuş olan kişilerin öncelikli olarak kredi notları baz alınır. Kredi notu, kredi değerlendirme adımında büyük önem taşır. Kredi onayının verilmesi için, talep edilen belgelere bakılır. Çiftçinin üzerinde olan, tarımsal ürünlerinin rakamsal değerleri ve elde ettiği gelir incelenir. Verilecek kredi teminatının bu varlıkların yerine geçip geçmeyeceğine karar verilir ve incelenir. İncelenen bu mal varlıklar yetersiz bulunursa, yüksek limitli işletme kredisi verilmez. Bu sebeple çiftçilik kredisine başvuru yapacak kişilerin, gerekli şartları sağlaması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Doların Yükselmesi Kredileri Etkiler mi? başlıklı makalemizde Dolar, Doların Yükselmesi ve Doların Yükselmesi Kredileri Etkiler mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ