Çiftçiye Verilen Faizsiz Destek Kredisi

Örtü altı üretim diye tabir edilen seracılığın daha modern şartlarda üretiminin gerçekleştirilebilmesi için devlet tarafından faiz indirimli ve faizsiz olmak üzere iki ayrı kredi kullanım imkanı verilmektedir. Bu kredide amaçlanan seracılığın daha modern şartlarda yapılmasına olanak tanıyan şartların oluşmasını sağlamaktır. Bu amaçla işletmenin ısıtma-soğutma sisteminden nemlendirme ve gübrelemeye kadar üretimin çeşitli aşamalarında gerçekleşen ve ürün kalitesine etki eden pekçok faktör kredi konusu yapılır.

Devletin seçim vaatleri arasında yer alan ve seracılığın daha modern şartlarda yapılması amacıyla verilen bu krediden faydalanabilmek için mevcut arazinin 500 dekar ve üzerinde olması gerekmektedir. Bu kredi;tarim ve Köy İşleri bakanlığı, KOSGEB, Tarımda Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Ziraat Bankası gibi kurumlar ve bazı özel bankalar tarafından verilmekte,faizsiz,hibe,destek veya düşük faizli kredi gibi seçenekler sunmaktadır. Hükümetin eylem planı içinde yer alan bu uygulamada 4 kararname ile 1 yönetmelik resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Seraların istenilen standartları taşıyıp taşımadıkları tarım iş ve ilçe müdürlükleri tarafından kontrol edilir ve ona göre modernizasyonu gereken işletmelerin bu imkana kavuşturulması için gereken destek verilir.

İşletmeye verilecek olan kredi hangi modernizasyonların yapılmasını sağlayacaktır?

sulama, yapay aydınlatma ,nemlendirme, tarımsal mücadele, ısıtma, soğutma ,hasat ve taşıma, topraksız bitki yetiştirme, sisleme, havalandırma, ,  karbondioksit gübrelemesi, gölgeleme ,gübreleme bitkisel üretim atıklarının yok edilmesi ve geri dönüşüm sistemi kurulumu, programlanabilir lojistik kontrol sistemleri veya mikro-denetleyici destekli otomasyon sistemleri ve bu sistemlere ait yazılımlar ile sınıflandırma, paketleme sistemi gibi giderler kredi kullanımı yapacak olanların işletmesini  daha modern şartlara getirebilmesi için ilgili kurumlar tarafından finanse edilirler

Bu krediden faydalanacak olanlar nelere dikkat etmelidir?

  • Örtü altı kayıt sisteminde kaydının olması
  • mevcut arazisinin 500 dekar ve üzerinde olması ve işletmesini ilkel üretim aşamasından çıkartarak daha modern şartlara getirme gayesinde veya işletmesine ait seraların farklı parsellerde olup birleştirme düşüncesi de bu krediye konu edilebilmektedir.
  • İşletmesi için mevcut giderlerin %50’si yapıldığında il veya ilçe müdürlüklerinden gerekli denetimlerin yapılması gerekir.
  • İşletme için tüm giderler %100 tamamlandığında ise tarım müdürlüğü tarafından gerekli denetimler yapılmalı ve modernizasyona dair ilgili projenin tamamlandığı onayı verilmelidir.
  • Bu kredi yatırım amaçlı kredi sözkonusu ise %100 faizsiz, işletme kredisi şeklinde alınacaksa %50 oranında kredilendirme yapılır Bu krediler devlet eliyle ziraat bankası ve tarım kredi kooperatifleri aracılığı ile verilmektedir

Üretimin ve üretimdeki verimliliğin arttırılması amaçlayarak verilen bu kredi ile naylon veya cam seralarda üretim yapan çiftçi bu şartları daha iyi  hale getirebilmek için devlet eliyle verilen bu krediden faydalanabilir. Bu krediden faiz indirimi veya tamamen faizsiz olarak faydalanmak isteyenler ziraat bankası ve tarım ve kredi kooperatifi kanalı ile başvuru yapabilir gerekli bilgileri bu kurumlardan alabilirler.

Bir önceki yazımız olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD II Hibe Programı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ