Çipli Ehliyet için gerekli evraklar

Yapılan düzenlemeler ile artık yeni çipli ehliyet dönemi 1 Ocak 2016 tarihi ile başladı. Düzenlemelere göre 5 yıl içerisinde herkes yeni ehliyetini alması gerekmektedir. Bu gelişmeler ile araç sürücüleri çipli ehliyet için gerekli evraklar nelerdir merak etmektedir. Sizlere hazırladığımız bu yazıda yeni ehliyetinizi alabilmeniz için gerekli olan evraklar hakkında gerekli bilgileri vereceğiz.

Öncelikle çipli ehliyetinizi almanız için Emniyet Müdürlüğü’nden randevu almanız gerekmektedir. Emniyet Müdürlüğü’nden randevu almak için buraya tıklayınız(http://surucurandevu.egm.gov.tr/basvuru/RandevuTalebiSave1.aspx). Açılan sayfada gerekli bölümleri doldurarak randevu işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Sizlere hangi günlerde ve saatlerde boşluklar olduğu belirtilecektir. Seçiminizi yaptıktan sonra randevunuzu tamamlayabilirsiniz.

Randevu işlemlerinizi tamamladıktan sonra çipli ehliyet için gerekli olan evraklar ile Emniyet Müdürlüğü’ne randevu günü ve saatinizde gitmeniz gerekmektedir. Çipli ehliyet için istenen evraklardan biri biyometrik fotoğraftır. Bu fotoğraf özel olarak çekilmektedir. Normal olarak çekilen vesikalık fotoğraflar kabul edilmemektedir. Bu nedenle fotoğraf çektirirken biyometrik olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz kabul edilmeyecektir ve bir daha randevu almanız gerekebilmektedir.

Biyometrik fotoğrafın yanında yeni sağlık raporu da istenmektedir. Sürücü olur sağlık raporu yaşadığınız bölgede bulunan sağlık kuruluşlarından alınabilmektedir. Sağlık raporunuzu aldıktan sonra randevunuz için gerekli olan evraklarınızı tamamlamış olmaktasınız. Bu evraklar ile müdürlüğe yeni ehliyet için başvuruda bulunabilirsiniz.

Son olarak Emniyet Müdürlüğü’ne gittiğinizde işlemlerinizi yaptırdıktan sonra parmak izi alınmaktadır. Parmak izi müdürlükte bulunan yetkililer tarafından alınmaktadır. Parmak izi alındıktan sonra işlemleriniz tamamlanmaktadır. Çipli ehliyet için gerekli evraklar bu şekildedir. Yapacağınız başvuru işlemleri sırasında sizlerden yeni ehliyet için 15TL belge bedeli tahsil edilecektir. Bu ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra artık sizlerde yeni ehliyetlerinize sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Araç Muayene Etmeme Cezası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ