Çok Önemli Kredi Kartı Kararı

  • 12 Ocak 2018
  • 402 kez görüntülendi.

Kredi kartı kullanmak, irade kontrol altında tutulduğu vakit aslında avantajlar sağlar. En basit ve önemli avantajı ise taksit yapma özellikleridir. Ancak kredi kartı başvurusu yapmadan önce bazı noktaların irdelenmesinde fayda vardır. Çünkü bu noktalar eğer es geçilir ise sonuç büyük bir borç yükü olacaktır. O çok önemli kredi kartı kararı alınırken öncelikle irade kavramının ne kadar olduğu ölçümlenmelidir.

Her Alışverişte Kart Kullanma Alışkanlığı

Kredi kartına sahip olmak isteyenler, öncelikle her alışverişte bu ürünü kullanmamaları gerektiğini bilmelidir. Çünkü kredi kartı ile yapılan alışverişler genellikle bedava alışveriş hissi uyandırdıkları için çok sık tercih edilir. Bu noktada kişinin nakit kullanması gereken yeri bilmesinde fayda vardır. Aslında kredi kartları, yüklü alışverişlerde ve taksit imkanı sunan yerlerde kullanılmalıdır.

Ödeme Zamanlarına Dikkat

Kredi kartlarına, genellikle ekstrelerinin kesildikten sonra 10 gün içinde ödeme yapılmalıdır. Bu ekstre kesim tarihi ve son ödeme tarihi, kart kullanıcısı için çok önemlidir. Çünkü son ödeme tarihi geçen ve ödeme almayan kartlar hep faizi de beraberinde getirir hem de harcamanın çok daha üstünde bir ödeme talep eder. Bu nedenle kredi kartı alınmadan önce, ödeme günlerinin harfi harfine kontrol edilmesi gerektiği bilinmelidir. Gerçi ödeme tarihleri artık bankalar tarafından sms ya da mail yolu ile bilgilendirilmektedir.

Taksit Sayısı Abartılmamalıdır

Bazı alışverişlerde kartlar 12 aya kadar taksit imkânı vermektedir. Ancak taksit sayısı ne kadar artar ise, ödeme yükü de o kadar artacaktır. Bu nedenle ödeme tutarı ödenebilecek taksitte sayısına bölünmeli ve imkân var ise en kısa sürede ödenmelidir. Sürekli ardı arkası kesilmeyen taksit sinsilesi hem kart sahibini boğar hem de kartta kullanılabilecek limiti doldurur. Elbette bunun hesaplanması ve uygun bir taksit sayısına bölmek kart kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kart Aidatlarına Dikkat

Her ne kadar yerel medyada kart aidatlarının kaldırıldığı haberleri gezinse de banka düzenleme ve denetleme kurulu böyle bir resmi açıklama yapmadıkça kart aidatı kalkmamış sayılır. Dolayısıyla bankalar kartlarına kart aidatı yüklerler. Bu bazen yılda iki defa bazen ise tek seferde alınır. Kredi kartı talebi olanlar böyle bir durum ile karşılaşacaklarını biliyor olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz EFT Yapmak Mümkün müdür? başlıklı makalemizde EFT ücreti, Ücretsiz EFT ve Ücretsiz EFT Yapmak Mümkün müdür? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ