CVV Kodu Nedir Ne İşe Yarar?

Kredi kartları ,kart kullanıcısına yönelik sağladığı çeşitli avantajları ile oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bu popülaritesi karta yönelik çeşitli tedbirleri de beraberinde getirmiş kredi kartlarında güvenli kullanımı sağlayacak olan cvv kod 1 ocak 2001 yılından itibaren zorunlu hale gelmiştir.

Cvv İngilizce bir kelime olan card valudatıon value kelimesinin kısaltması olup kart doğrulama değeri anlamına gelmektedir. Özellikle 90’li yıllarda kredi kartlarına yönelik suistimallerin ortaya çıkışı 2000’li yıllarda bu konuda tedbirlerin alınmasını gerektirdi.2001 yılında itibaren ‘de tüm kredi kartlarında güvenlik kodu oluşturuldu

Cvv kodu tüm alışverişlerde gerekli olan bir numara mıdır?

Cvv kodu genellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde gerekli olan bir koddur.Alışvrerişi yapan kişinin karta fiziken sahip olduğu bu kodun girilmesi ile anlaşılacağından bilmeniz ve kimse ile paylaşmamanız gereken bir koddur Yüz yüze yapılan alışverişlerde kart doğrulaması kişinin sahip olduğu şifre ile yapılabilirken internet ortamında şifre beyanında  bulunmadan bu kod girilerek kart sahibi hakkında kimlik doğrulaması yapılır.

Cvv kod kart üzerinde nerede yer alır?

Bu kod kartın arka yüzünde imza bandının üzerinde sağ tarafta 3 haneli olarak yazar .Bu kod banka tarafından kart numarası ve son kullanmam tarihi ile manyetik bant üzerinde yer alan üç haneli servis kodunun özel olarak şifrelenmesi ile elde edilen sayının son üç hanesinin cvv kodu haline getirilmesi ile elde edilir. Oldukça özel bir belirlenme yöntemi olduğu için gizliliği de kartınızın güvenliği açısından  önemlidir. Güvenlik kodu kullanılmayan dönemlerde aynı karttan üretebilme ihtimali oldukça yüksekken bu kodun kullanılmaya başlanmasıyla  bu oran 1000 kat azalma göstermiştir.

Her kart türü için cvv kodu mu kullanılıyor?

CVC Master card için kullanılan bir kod iken  CVV (Card Valıdatıon Value) Visa , CID ise (Card Identification Number)  American Express (amex)kart için kullanılan kodun kısaltılmış ismidir.Amerıcan express kartta yer alan güvenlik kodu kartın ön yüzünde dört haneli iken Visa ,master card ve banka kartlarında kartın arka tarafında imza bantının sağ üstünde yer alır

Cvv kodu tüm kart tiplerinde aynı isimde midir?

Mastercard ‘ta güvenlik kodu uygulaması 1 ocak 1997 yılında, Visa’da ise 1 ocak 2001 yılında  başlamıştır. Bu tarihten itibaren kartların üzerine basılan güvenlik kodları kabartma yazı değil baskı yazı şeklinde yapılmaktadır. Bu şekilde kart numarasından farklı olarak makbuzlara yazılamaz ve kart sahibi kişi dışında birinin bilmesi mümkün değildir.

Cvv kodu ihtiyaca binaen oluşturulmuş olup bununla kartların güvenli kullanımı amaçlanmıştır. Özellikle telefon ve internet üzerinden alım gerçekleştiren kişiler için kartın arka yüzünde yer alan güvenlik kodu istenir ve bu şekilde kart sahibine ait kimlik doğrulaması gerçekleştirilir .kart üzerinden sahtekarlık yapma amacı güden kişiler bu kod sayesinde işlem gerçekleştiremezler. Fiziki olarak kart sahibi kişi dışında veya bir başkası ile paylaşılmadığı sürece cvv kod ’un bilinmesi olası değildir.

CVV Kodu Nedir Ne İşe Yarar

 

Bir önceki yazımız olan Kendi İşini Kurmak İsteyen Gençlere Hibe başlıklı makalemizde KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ