CVV Kodu Nedir?

Card Validation Value’nin kısaltmasını oluşturan CVV ne demek sorusu binlerce kişi tarafından sorulmaktadır. CVV kredi kartlarınızın arka kısmında bulunan 3 haneli kodlara verilen isimdir. Eğer sizde kart kullanıyorsanız ev arkasında 3 haneli kodlar bulunuyorsa buna CVV diyerek dilinizi alıştırabilirsiniz. CVV kodları her ne kadar bilinmese de Türkiye de 1 Ocak 2001 yılından itibaren zorunlu hale getirilmiştir.

CVV Kodu Türkiye de Zorunlu Hale Getirildi

CVV kodları Türkiye de 1 Ocak 2001 senesinden itibaren bütün visalarda kullanılmaktadır. Bu durum keyfi değil kesinlikle zorunludur. CVV kodunu daha önce duymadıysanız ya da adını başka bir şekilde biliyorsanız kartınız arka kısmını çevirerek imza bandına göz atmalısınız. İmza bandının üzerinde 7 haneli rakamın son 3 hanesine göz atarsanız CVV kodunuzu öğrenmiş olursunuz.

CVV Kodu nedir

CVV Kodunun Kullanılma Amacı

CVV kodları bankaların kartları ayırt etmesi kullandığı sayılardan sadece üç tanesidir. Bankalar bu kodları kullanarak kredi kartlarının eşsiz olmasını sağlamaktadır. Eğer bu sayılar olmasaydı tüm kredi kartları birbirine benzer ve hiçbir kodun birbirinden farkı kalmazdı. Bu kodun aslında kredi kartını baştan yarattığını biliyor muydunuz?

CVV Kodu ile CVV2 Numarası Birbirine Karıştırılıyor

  • İnsanlar CVV kodu ile CVV2 kodunu en yazık ki birbirine karıştırmaktadır. Bankalar müşterilerine sanal kartlarını teslim ediyorlar. Sanal kartlarını teslim ettikten sonra yanında verdikleri diğer kart ise CVV2 numarasını barındırmaktadır.
  • Eğer siz alışveriş yaparken CVV2 numarasını giriyorsanız sorun yaşamanız olasıdır. Bu ince çizgiyi görmeye dikkat etmelisiniz.
  • Bu kodların gizliliği de ayrıca çok önemlidir.
  • CVV ve CVV2 numarasını asla kimseyle paylaşmamalısınız. Eğer bu kodları sizden başka biri öğrenirse kartınızın hiçbir güvenlik önlemi kalmayacaktır.
  • Bu güvenlik duvarının çökmesi sorunu, kartın başkasının eline geçmesi dâhilinde kart sahibini ağır maddi yüklere sokabilmektedir.
  • Kredi kartı çalınan biri güvenlik kodunu da kaybettiyse çalan kişi tarafından kartı kullanılacağından, hırsızın yaptığı harcamaları cebinden ödemek zorunda kalacaktır.

Kredi kartında bulunan CVV kodu ve CVV2 numarası oldukça önemlidir. Bu durumun hassasiyetini kavramalı ev kartınızın gizliliğine dikkat etmelisiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Banka Kartı İle Taksitli Alışveriş Yapılır Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ