Deflâsyon Nedir?

Deflâsyon bir ürünün ya da herhangi bir şeyin fiyatında yaşanan düşüşe verilen isimdir. Deflâsyon kelimesi çoğu zaman enflasyon kelimesiyle karıştırılmaktadır. İki kelime arasında da fark bulunmaktadır. Enflasyon kelimesinin karşısında yer alan deflasyon, ülke içerisinde devamlı yükselen fiyatların durdurulması gerektiğini ya da bu durumun yavaşlamaya başlaması gerektiğini savunur. Bugün bütün ülkeler belirli dönemlerde ülke içerisinde fiyat düşüşlerine şahit olmaktadır.

Durguluk adı verilen deflasyon dönemi piyasada ki ürünlerden herhangi birinin çoğu zaman toplu bir şekilde gerçekleşen düşüş olayıdır. Nicesel para teorisi çerçevesinde gelişme gösteren bir olaydır ve halkın alım gücünün azalmasından ötür ortaya çıkmaktadır. Eğer halk bir ürünü alamıyorsa, arz etrafında yaşanan düşüş ülkeyi az ya da çok miktarda sarsar. Deflâsyonun bir değil birden fazla çeşidi bulunmaktadır.

Deflâsyon Çeşitleri Nelerdir?

Para Deflâsyonu

Para deflâsyonun bir ülkede yaşanması sonucunda banknotlar tedavülden çekilmektedir. Dünya üzerinde bu işlemi yapan ülkelerden bir tanesi de Belçika’dır. Belçika 1944 yılında yaptığı bu işlem ile hesapları bankada bloke ettirmiştir.

Mali Deflâsyon

Bir ülkedeki kamu harcamalarının belirli yöntemlerle kısılması durumudur. Mali deflasyon ortaya çıktığı zaman kamu harcamalarında yapılan kısıtlamalar ile vergiler arttırılmaktadır.

Kredi Deflâsyonu

Kredi deflasyonu deflasyon çeşitleri arasında yer almaktadır. Kredi deflâsyonu sonucunda iskonto sınırı yükseltilmektedir. İskonto ise kredi almak isteyen kişilerin sınırlanmasına verilen isimdir. Kredi deflâsyonunun yaşadığı bir ülkede kredi çekme sıkıntıları yaşanabilmektedir.

Deflâsyonun Bir Ülkeye Olan Etkileri

  • Deflâsyonun yaşandığı bir ülkede refah seviyesi daima düşüşe geçmektedir.
  • Devlet deflasyon yaşadığı dönemlerde düzeni bozulan sistemi düzene oturtabilmek için harcamalarını arttırmaktadır.
  • Ürünlerde yaşanan deflasyon sonucunda ürünlerin fiyatında düşüş yaşanmaktadır. Bu durumda piyasada elde edilen kar oranı azalarak ürünlerin fiyatı aşağı düşmektedir.
  • Düşük fiyatlı ürünler piyasaya hiçbir zaman kart ettirmez. Bu durumda deflâsyonun en can alıcı sonuçları arasındadır.
  • Deflâsyon yaşandığı zaman satılan ürünlerden satıcılar değil alıcıların kar ettiği görülmüştür.
  • Her ay ya da belirli zamanlarda sabit bir gelire sahip olan kişiler deflasyonun sonuçlarından pek de olumsuz etkilenmemektedir.

Deflâsyonun olumsuz etkilerinden arınmak isteyen bir ülke,  ucuz faiz kullanarak bol miktarda kredi dağıtımı yapmak zorundadır. Aynı zamanda yaptığı yatırımların fazlalaşmasını sağlayarak, yüksek para politikasını yürürlüğe koymalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ciro Nedir Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ