Denizbank İşletme Kredisi

Tarımda modernizasyonla birlikte beden gücü yerine makine ağırlıklı üretim tarzının seçilip daha hızlı daha kaliteli daha iyi verim alınabilen bir tarım ve üretim şekli benimsenmiştir.

Bu üretim şekli ile birlikte daha fazla ürün girdisi ve üretim maliyetide  ortaya çıkmış finansal destek çiftçi için  kaçınılmaz hale gelmiştir. Denizbank çiftçiye özel kredi destek paketi geliştirmiş tarım bankacılığı altında sunduğu kredi çeşitleri ile de farklı ihtiyaçlara çözüm sunan finansal araçlarını kullanıma sunmuştur. Bunlardan biri olan tarımsal işletme kredisi tohum,fide,gübre,ilaç,sulama,çapalama,yem gibi tarımsal girdilerin finansmanını sağlayarak hasat zamanına yakın ödeme planı dahilinde çiftçiye destek olmaktadır. Tarımsal işletme kredisi kapsamında çiftçiye birkaç başlık altında sunulan kredi imkânları sayesinde giderlerin finansmanı sağlanmıştır

İşletme kredisi birkaç alt başlık halinde incelenebilir

Üretici kart: çiftçiye tanınan kredi kullanım imkanı karta yüklenmekte çiftçi işletme kredisini bu kart dahilinde kullanmaktadır. Bu kartın kredi kartından ayrılan özelliği yılda bir kez hasat zamanına göre belirlenmiş geri ödemesinin olmasıdır.

Spot kredi: vade ve faizi sabit olan kısa vadeli finansman ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak kullandırılan bir kredi türüdür.

Rotatif kredi: kısa vadeli ihtiyaçlar için finansman imkanı sağlayan aylık  üç aylık altı aylık ve bir yıllık vade imkanları ile anapara ve faiz geri ödeme imkanı sağlayan bir kredi türüdür.

Taksitli tarımsal ihtiyaç kredileri: bu kredi türü çiftçinin diğer finansman ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak gelir elde etme zamanlarına göre ayarlanmış ödeme planı dahilinde kredi imkanı sağlayan bir finansal araçtır.

Düğün dernek kredisi; bu kredi türünde de düğün hazırlığı yapan çiftçiye yılda bir geri ödemeli 36 aya varan vade seçenekli kredi kullanım imkanı sağlayıp bu krediden faydalananlara 200 TL’ye  varan altın hesap hediye edilir .

Sözleşmeli ürün kredisi; üretici ile ürün satın alacak firma arasında yapılacak olan satın alma taahhüdü içeren sözleşme olması şartıyla sunulan kredi, üreticiye yada ürün satın alacak olan firmaya sağlanır.üreticinin krediyi kullanması halinde, tarımsal girdi ve ihtiyaçlarını karşılayıp kredi geri ödemesini ürün satış bedeli ile yapar.

Rotatif kredi kullanacak olanlar ara dönemlerde ana para ve faiz geri ödemesi yapabilir, taksitli tarımsal ihtiyaç kredilerinde ise esnek ödemeli kredi veya gelir durumuna göre belirlenecek ödeme planı dahilinde eşit taksitli ödeme seçenekleri ile kredi kullanımı yapılır.

Üretici sınıfın üretim aşamasında ihtiyaç duyduğu girdileri ve finansman ihtiyacını karşılamak üzere oluşturulmuş denizbank tarımsal ihtiyaç kredileri kişilerin isteği doğrultusunda kişiye özel bir kredi kullanım olanağı getirerek finansman imkanı sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Finansbank Çek Kredisi başlıklı makalemizde finansbank çiftçi kredisi ve finansbank tarım kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ