Denizbank Kimin?

 

1951 senesinde Türk denizcilik sektörüne finansman sağlamak için kurulan bir kamu bankası olan Denizcilik Bankasının lisansının yeniden tanımlanması ile kurulan Denizbank’ın geçmişi oldukça detaylıdır. Denizcilik Bankası T.A.O’nun faaliyet konuları bankacılıkla beraber şehir hatları , liman işleri,türkiye kıyılarında ve yabancı kıyılarda ki nakliyat işleri ,deniz mal ve can güvenliği,deniz gemi kurtarması ve tersanecilik olarak belirlenmişti.Kapsamlı faaliyet konuları nedeniyle 1983 senesinde Türkiye Denizcilik Kurumu Genel Müdürlüğü olarak ismi değiştirileren Denizcilik Bankası bankacılık dışında ki diğer faaliyetleri icra etmeye devam etmiştir. 1992 senesinde bankacılık faaliyet alanı Emlak Bankası ile birleştikten sonra Emlak bankasının 9 Temmuz 2001 tarihinden itibaren T.C.Ziraat Bankası A.Ş. Emlak Şubesi olarak hizmet vermeye başlayıp Türkiye Emlak Bankası anonim şirketinin bankacılık işlemleri yapma hakkının tasfiye edilmesinden önce 1997 senesinde Denizbank ismi ile beraber lisansı yeniden tanımlanmış ve 3 şubesi ile beraber satışa çıkartılmıştır.

1997 senesinde satışa çıkartılan Denizbank’ın lisansı Zorlu holding tarafından 70 milyon dolara satın alındıktan sonra operasyonel gelişmeyle beraber yeni şube açılışları başlamıştır.Bu gelişim sürecinde yeni bankalar satın alınarak büyüme gerçekleştirilmiştir.2002 senesinde Tariş Bank’ın satın alınması , Avusturya Rusya ve Kuzey Kıbrıs’ta yeni banka kuruluşları ve satın alınması gibi faaliyetler sonucunda uluslararası arenada büyüyen Denizbank yatırım bankacılığı, faktöring, leasing alanlarında da yeni hizmetler oluşturarak DenizBank Finansal Hizmetler Grubu  çatısı altında gelişmeye devam etmiştir.Şuan 13 grup şirketle beraber 10 binin üstünde kişiye istihdam yaratan Denizbank bankacılık faaliyetlerini üstün hizmet anlayışı ve çok çeşitli ürünleri ile sürdürmeye devam etmektedir.

Deniz bank şuanda bireysel bankacılık , özel bankacılık,KOBİ bankacılığı,tarım bankacılığı,kurumsal Bankacılık,ticari Bankacılık,kamu Bankacılığı alanlarında hizmet vermektedir.

Deniz Bank’ın sektörde ki bu faaliyetleri boyunca 2006 senesinde Avrupa’nın önde gelen kamu bankası Dexia’ya 2,4  milyas dolara satılarak isim değiştirmeden hizmetlerine devam etmiştir.Ancak ana hisseleri Zorlu Holding bünyesinden Dexia grubuna devrolmuştur.Dexia Fransa Belçika ortaklığında kurulan bir finans firmasıdır kamu alanında hizmet vermektedir..Dexia firmasının 2011 yaz aylarında satış sürecine girmesi ile beraber Denizbank’ın ana hisseleri 2012 senesinde Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’a devredilmiştir.Sberbank’a hisse devri 6,5 milyar dolar karşılığında gerçekleşmiştir.Bu satış sürecinde HCBS ve katar bankalarının ismi geçmiş olsa bile satın alma işlemini Sberbank tarafından yapılmıştır. Sberbank çatısı altında hizmet vermeye devam eden Denizbank 2013 senesinde Citi bankasının bireysel bankacılık bölümünü devralmıştır. Bu devralma işlemi 1.400’e yakın çalışan ile ve 600 binin üzerinde ki  müşterisi ile gerçekleşmiştir.

Denizbank’ın çatısı altında bulunduğu Sberbank 1841 senesinde kurulmuş çeşitli finans kollarında lider olan global bir bankadır. Rusya Federasyonu’nda ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda benzersiz bir şube ağına sahip olan Sberbank ülkede 19 binin üzerinde şube ile faaliyetini sürdürmektedir.

 

Denizbank’ın şuan ki hisse dağılımında Sberbank ‘ın hissesi %99,8 ,halka açık kısmı ise %0,14 oranındadır.Türkiye çapında ve Bahreyn’de olmak üzere 724 adet şubesi bulunmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan ING Bank Kimin? başlıklı makalemizde ing bank kimin ve oyak bank hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ali uzunoglu dedi ki:

    Denizbank bir rus bankasıdır tasarruflarınızı ve ticari işlerinizi bu bankadan yaparak vatana ihanet ettiğinizi unutmayın ?????

    1. SEBO dedi ki:

      Bank asyadan iyidir hic olmassa tutuklanmassin!

BİR YORUM YAZ