Denizbank TMO Makbuz Senedine Dayalı Krediler ve TMO Ürün Ödemeleri

Toprak mahsulleri ofisi çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilerin belgelerinde belirtilen üretim alanı ve miktarına göre getireceği ürünleri miktar sınırlaması yapmadan alımını yapma kararı alıp makbuz karşılığında anlaşmalı bankalardan kredi kullanım imkanı getirmiştir

Torak mahsulleri ofisi ürünlerini teslim eden üreticiye ürünleri satmak istemediklerinde emanet olarak alıp karşılığında makbuz senedi düzenlerler. Üretici de ürünü dilerse toprak mahsulleri ofisine dilerse üçüncü kişilere satabilir veya bankalara kredi kullanım karşılığında teminat olarak sunabilirler. Makbuz senetleri türk ticaret kanununda kıymetli evrak niteliği taşıyan malın devri senedin teslimi ile gerçekleştiğinden (boşaltma, stoklama gibi giderler tekrar konu edilmez. Makbuz senedi toprak mahsulleri ofisinin o günkü alım fiyatını kabul etmeyen kişinin ürünü emaneten bırakması karşılığında verilmektedir. Toprak mahsulleri ofisinin anlaşmalı olduğu bankalardan biri olan denizbank bu kapsam da uygun kredi kullanım imkanı sağlayıp makbuz ve kredi vade tarihleri arasında dengeli bir düzenleme yaparak üreticiye destek olmaktadır.

Denizbank’ın makbuz karşılığı kredi kullanımında neler gerekli?

  • toprak mahsulleri ofisinde ürünleri emaneten (vedia) bırakılmış olan müşterinin makbuz senedini teminat olarak göstermesi karşılığında kredi kullanım imkanı tanımaktadır. Bu önemli bir konudur ve makbuz olmadan kredi kullanımı yapılamaz.
  • Toprak mahsulleri ofisinin vade tarihlerine göre kredi ödeme planı belirlenir
  • Bu uygulamadan çiftçi kayıt sistemine kayıtlı hububat ütecileri,bu üreticilerin kayıtlı olduğu kooperatifler, üreticiden ürün satın alan ve bunu belgeleyen tüccar ve sanayiciler

Denizbank bu şartları yerine getiren üreticiye sunduğu çiftçi kart uygulaması ile toprak mahsulleri ofisi avans kredisi kullanma ve nakit ihtiyacını karşılama imkanı sağlıyor. Bu kart sayesinde electron ve maestro kart kullanımı kabul eden işyerlerinde ve ister denizbank isterseniz diğer banka ATM’lerinden nakit çekim yapabilirsiniz. yurtdışında iseniz de electron ve maestro kart kabul eden tüm işyerlerinin ATM’lerini kullanıp istediğiniz bankacılık işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Toprak mahsulleri ofisi ödemeleri bir ay içerisinde banka hesaplarına yatacak, ödemesini Denizbank’tan alan üretici çiftçi kartıyla başvurduğunda on gün önceden parasını alabilecek. Eğer emaneten teslim edilen bir ürün varsa talep edilmesi halinde %30 oranında avans ödemesi yapacaktır. Toprak mahsulleri ofisinde emaneten bırakılan ürünler buraya satılmadığında banka faizinin %25’lik kısmı toprak mahsulleri ofisi tarafından karşılanıp depo kira ücreti de alınmaz. Denizbank ta çiftçi kartı ile toprak mahsulleri ofisi ödemeleri kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Tarım kredisi başvurusunda bulunmak için Denizbank’ın tarım bankacılığı hizmetini veren şubelerine gitmeli ve gerekli evrakları temin etmelisiniz.

Denizbank’ın çiftçilere yönelik olarak tarım ve  köyişleri bakanlığına bağlı olan toprak mahsulleri ofisi ile makbuz karşılığı kredi kullanım imkanı tanıdığı bu uygulama sayesinde, çiftçiler giderlerini hasat zamanlarına göre ayarlayıp nakit sıkıntısı yaşamayacaklardır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Denizbank Tarımsal Yatırım Kredileri başlıklı makalemizde tarımsal kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ