Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun sunmuş olduğu kırsal bölgelerdeki kalkınmayı arttırmak ve üretimi çoğaltmak adına verilen destek kredileri girişimci olan bireylere büyük oranda bir teşvik sağlar. Ekonomik alanda büyüme hedefini göz önünde bulunduran Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Avrupa Birliği aday ülkelerinden sağlanmış olan çeşitli fonlarla birlikte şuan 42 şehirde bu destek kredisi vermektedir. Destek kredisi nasıl alınır? Sorusuna gelindiğinde ise bu kredinin alımı için belirli şartların yerine getiriliyor olması gerekir.

Destek Kredisini Alma

Kırsal bölgelerdeki girişimcilik faaliyetlerinin artması açısından nüfus olarak 20.000 kişinin altında olan bölgelerde bu kredi desteği sağlanır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu bu krediyi sadece kırsal alanda yatırım ve girişim yapacak olan bireylere verir. Girişimcilerin bu krediyi alabilmeleri için yıllık cirolarının belirli bir oranda artış göstermesi gerekir. Girişimcilerin Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından yapılan duyuruların takip edilmesi ve başvuru tarihleri sırasında projelerini hazırlayarak bizzat sunumunu kendileri yapmaları gerekir. Gerekli olan formlara ve istenen belgelere Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun resmi web sitesinden erişim sağlayabilmek mümkündür. Balıkçılık, hayvancılık ve çiftçilik alanlarını kapsayan destek kredilerinin miktarın girişimcilerin hazırlamış olduğu projenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Yatırımları

2011 yılı ile destek kredilerini vermeye başlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu bu zamana kadar yapmış olduğu yatırım tutarlarını kendi resmi sitesinde yayınlayarak teşvik edici ve girişimcileri özendirici bir hareket yapmıştır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu verilerine göre;

  • Et üretimi girişimcilerine 1,6 milyar TL
  • Süt üretimi girişimcilerine 2,5 milyar TL
  • Su ürünlerinin pazarlanması ve işletilmesi adına girişimcilere 58 milyon TL
  • Süt ürünlerin pazarlanması ve işletilmesi adına girişimcilere 394 milyon TL
  • Kırsal turizm girişimcilerine 397 milyon TL
  • Et ürünlerinin pazarlanması ve işlenmesi adına girişimcilere 421 milyon TL
  • Çiftçilik faaliyetlerinde bulunan girişimcilere 601 milyon TL
  • Kültür balıkçılığı girişimcilerine 16 milyon TL değerinde destek kredisi verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Finasbank Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde Finansbank, Finasbank Kredi Başvurusu ve kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ