Devlet destekli hayvancılık kredisi nasıl alınır?

Devlet pekçok alanda faaliyet halinde olan girişimcilere destek olmak için kamu bankaları ve kosgeb aracılığı ile hibe kredi ve faizsiz kredi imkanı sağlamakta ve bu sayede işini kurmak veya genişletmek gayesinde olan çiftçi ekonomik anlamada rahatlama sağlamaktadır. Bu kredileri bazı kurumlar hibe yani geri ödemesiz olarak sağlarken diğer kurumlarda düşük faiz uzun vadeli kredi uygulaması şeklinde sunmaktadır.

Devlet destekli  hayvancılık kredisi uygulamasına destek veren kurumlardan biri kosgeb’tir.kosgeb’in kredi uygulaması hibe kredi olarak duyurdukları ve belirli şartları sağlayan çiftçilerin istifadesine sunulmuş bir kredidir. Kosgeb bu krediyi uygulamalı girişimcilik eğitim programına katılıp uygulamalı  girişimcilik eğitim sertifikasını almış kişilere vermektedir. Kosgeb bu eğitimlerde iş planı projesi nasıl hazırlanır bunu öğretmektedir. Eğitim sonunda projesi beğenilen girişimciye yine kredi desteği kurum tarafından sağlanmaktadır.

Bu kredi çiftçinin hangi aşamadaki üretimi için verilir?

Kosgeb kredisinin diğer kurum kredilerinden farkı hayvan alımı dışında kalan ve işletmenin kurulması ile geliştirilmesi faaliyetlerine  yönelik olarak verilmesidir. Bu anlamda hayvanların yetiştirilmesi ile bu hayvanlardan elde edilen ürünlerin mamul haline gelmesi safhasına kadar ki olan süreç kurum tarafından kredilendirilebilmektedir. Bunun için ilk şart hazırlanan iş projesinin kurumun onayından geçmesidir.

Kosgeb’in sunduğu bu kredi hangi maliyet kalemlerini finanse eder?

Bu kredi hayvanlardan  elde edilen ürünlerin örneğin hayvan etinin saklanması ve işleme tabi tutulması aşamasına kadar olan giderler ile yem imalatı veya hazır yem imalatı yapıyor olmak, bu hayvanlardan üretilecek hayvansal  sıvı yağ imalatı ,ev hayvanları için üretilecek yem, hayvan etlerinin imalatını yapanlara makine ve teçhizat alımı için yardımda bulunmak bu kredinin verileceği alanlardır. Kosgeb tarafından sağlanan yardım 30.000 TL’lik hibe kredi ile 70.000tl’lik faizsiz kredi şeklindedir. Devlet kanalı ile verilen diğer krediler kamu bankalarından ziraat bankası kanalı ile sağlanmaktadır.

Kredi başvurusu sırasında bankalar tarafında istenen belgeler nelerdir?

  • çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmak,
  • çiftçilik belgesi,
  • tapu fotokopileri,
  • hayvan işletme belgesi,
  • ruhsat fotokopileri

Devlet eliyle verilen hayvancılık kredisi kosgeb ve devlet bankalarından olan ziraat bankası vasıtası ile tahsis edilmektedir. Her iki kuruma ait farklı kredi kullanım şartları bulunmakta ise de KOSGEB’in geri ödemesiz hibe kredisi ile yeni işe başlayacak olanlar ve iş geliştirme aşamasında olanlar ekonomik olarak kazanım sağlamaktadırlar.

 

 

Bir önceki yazımız olan Euro 4 TL olur mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ