Dolar 4 Tl olur mu?

Dolar tüm dünyada kabul görmüş emtia, altın ve değerli madenler ile petrol alış-satışları ile ticareti yapılan her türlü ürünün yurtdışı satışında geçerli olan bir para birimidir. Bunda Amerika birleşik devletlerinin ekonomisi güçlü bir ülke olarak tüm dünyadaki ekonomik verilere etki etmesi sebep olarak gösterilebilir. Sadece dolar değil fed ’in aldığı kararlar doğrultusunda faiz arttırması veya düşürmesi tüm dünya piyasalarını anında etkilemektedir. Dolardaki artış veya azalış sıcak para akışına etki ederek sermayenin dolar karşısında daha ucuz hale geldiği ülkelere doğru kaymasına neden olur.

Dolar, konvertibl bir değer olarak alım satımlarda kullanılan kredibıll bir paradır. Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında yer almakta ve  doların türk lirası karşısında hızlı tırmanışının devam ettiği bir ülkedir. Türk lirasının diğer ülke paraları karşısında değer kaybedişinin ülke ekonomisi açısından olumlu tarafları da vardır. Özellikle ihracat kalemleri açısından artış sağlamaktadır. Nihayetinde  değer kaybeden türk lirası sebebiyle satışı yapılan ürünler daha ucuz hale gelecek ve ihracat rakamları yükselişe geçecektir. Benzeri şekilde ithalat azalacak, ödemeler dengesi üzerinde pozitif durum ortaya çıkacaktır.

Türk lirasının değer kaybedişinde en önemli etmen nedir?

Türk lirasının değeri her ne kadar serbest piyasa ortamında belirleniyor olsada dış piyasada yaşanan gelişmeler de paranın değeri üzerinde etkili olmaktadır. Sıcak para stoğunun ülke içinden çıkışı en çok devlet iç borçlanma senedinde görülmüş ve bu kalemde azalış  meydana getirmiştir .hisse senetlerinde de benzeri çıkış olmuştur .devlet iç borçlanma senetlerinde meydana gelen çıkış ödemeler dengesi verilerine bakılarak görülebilmektedir. Borsadaki değer kayıpları da bu çıkış üzerinde etkilidir.

Sermaye de meydana gelen çıkış doların tırmanışını arttırır mi?

Doların seyrinde ortaya çıkan en büyük değişiklik sermaye çıkışlarına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Dolayısıyla bu çıkışın sürmesi doların fiyatını 4 liraya getirebilir. Seyrin bu şekilde gerçekleşmesi TL’deki düşüşle sermaye çıkışı arasında oluşan dengeden kaynaklanmaktadır. Geçtiğimiz 28 yıl içinde sıcak para stoğu 62 milyar dolar azalmış ve mevcut daralma %39 olarak gerçekleşmiştir. Benzeri şekilde TL’deki düşüş %40.7 olarak gerçekleşmiştir. Görüldüğü gibi iki düşüş arasında belirgin benzerlik vardır. Bu da gösteriyor ki TL’nin değerini  esas olarak sermaye çıkışı belirlemektedir.

Doların 4 TL olması serbest piyasa ortamında paranın değerinin belirlenmesi olarak tezahür etse de en önemli etmen sıcak para çıkışı veya girişinde yaşanan değişiklikler olacaktır. Göstergeler ve son gidişat gösteriyor ki doların 4 TL civarına gelmesi olası bir durum olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kira Beyannamesinde İndirilecek Giderler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ