Doların Yükselmesi Kredileri Etkiler mi?

Dolar son günlerde özellikle Türkiye ve Amerika arasında yaşanan rahip Bronson geriliminin ardından hızlı bir yükselişe geçti. Türkiye merkez bankası ve Türk Lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi sonrası başta bankalar ve Hükümet yetkilileri olmak üzere herkes bu yükselmelerin siyasi sebeplerden dolayı olduğunu ve asla ekonomik olarak gerçekleri yansıtmadığını belittiler. Bu inişli çıkışlı ortamda doların yükselmesi kredileri etkiler mi? sorusu sıkça duyulmaya başlandı.

Doların yükselmesi önceden çekilen kredi tutarlarında herhangi bir değişime sebep olmamakla beraber Doların artması ve Türk Lirasının değer kaybının ardından bankaların kredi faizlerini arttırması söz konusu olabilir. Fakat bu oran çok yüksek olmaması ihtimal dâhilinde olmakla beraber, faizlerin sabit kalması da seçenekler arasında mevcut.

Faizler Dolardan Ne Kadar Etkilendi?

10 Ağustosta daha sert ve daha etkili bir şekilde başlayan ve ekonomik camiada Ekonomi Savaşı ismi verilen bu gelişmeler faizlerden çok şimdilik vergileri ve ülke içinde ki bir kaç üründe ki zammı etkilemiş gibi görünüyor. 16 Ağustos tarihi itibari ile de doların 5.8 bandında inmesi ve Türk lirasının tekrar değer kazanması ile faiz oranlarının artmaması daha yüksek bir ihtimal olarak görünüyor.

Dolar Yükselmeye Devam Eder mi?

Doların yükselip yükselmemesi konusu şuanda muamma olmakla beraber piyasaların son iki gündür rahatladığı gerçeği yadsınamaz. Bu gelişme de kredi almaya hazırlanan ve faizlerin artmasından korkan vatandaşlar için iyi bir haber denebilir. Katar Emiri’nin Türkiye’ye milyar dolar yatırım yapma sözü ve gelecek hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkel ve macron ile görüşecek olması ve son günlerde Dünya genelinde Türkiye’ye yatırım çağrıları doların daha çok düşeceğine hatta ilerleyen bir kaç sene içerisinde Kredi faizlerinin de en minimum seviyelere ineceğine en büyük işaretlerden biri olarak gösteriliyor.

Doların bu seyri ve bu son gelişmeler ışığında son olarak denebilir ki;

Kredi faizleri çok küçük bir miktar kısa süreliğine arttırılıp piyasaların biraz daha rahatlaması sağlandıktan sonra, faiz oranlarının şuankinden yüzde 10 daha aşağıya düşmesi yüksek ihtimal olarak duruyor.

Bir önceki yazımız olan En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankadan Alınır? başlıklı makalemizde en uygun konut kredisi, konut kredisi ve Konut Kredisi Hangi Bankadan Alınır? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ