Dul Ve Yetim Maaşı Nasıl Alınır?

1 Ekim 2008’den önce dul kalan kadına hem babadan hem de kocadan aylık bağlanabiliyordu. Yeni yasa ile 1 Ekim 2008’den itibaren her ikisinden de aylık bağlanamıyor. Ancak 1 Ekim 2008’den önce, babadan ve kocadan ayrı ayrı bağlanan aylıklar kesilmeyecek.1 Ekim 2008’den sonra hem kocadan hem babadan aylık bağlanamayacak ama babası ve kocası ölen kadının, eşinden ve babasından bağlanacak olan aylıklardan, yüksek olanı tercih etme hakkı var.Ölen kocası veya babası ise maaşı hangisi yüksekse onu tercih edebiliyor. Yetim aylığı ise ölüm çocuk aylığı olarak bilinir ve yetim kalan çocukların aldığı yardımdır.

Dul ve Yetim Maaşı Almanın Şartları

Dul maaşı alınabilmesi için, ayrılan eşlerin tekraradan birleşmemesi şartı aranmaktadır. 30 Haziran 1977 tarihinden sonra eşi vefat eden ya da eşinden ayrılmış olan, 18 yaşından küçük yetişkin olmayan en az bir çocuğu bulunan veya eski eşine ait bir çocuğu yetiştirmeye devam eden kişiler bu maaştan yararlanabilirler. Ayrıca 5 yılı kendi çalışması ile dolduran sigortalılar, 65 yaşına varınca yetiştirme aylığı almaya hak sahibi olurlar ve 65 yaşını geçenler ise aldıkları yetiştirme ayılıkları yaşlılık aylığına dönüştürülür.

Yetim maaşından için ise, sigortalı olan bir kişinin vefatının ardından bakmakta olduğu öz ya da üvey evladı, torunu, kardeşi yaralanılabilir.

Dul ve yetim maaşları ilgili kişinin banka hesabına yatırılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Kredi Veren Banka Varmı? başlıklı makalemizde faizsiz evlilik kredisi ve faizsiz kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ