E-haciz sorgulama nasıl yapılır?

E-haciz uygulaması sayesinde devlete karşı olan her türlü borç gib.gov. tr adresinden takip edilerek öğrenebilmektedir. Bunun için gelir idaresi başkanlığının sitesine girerek TC kimlik no, nüfus cüzdanı seri no, anne kızlık soyadı ve güvenli kodu girilerek mevcut borç hakkında bilgi edinilebilmektedir. Haciz ,kişinin her türlü borcu için devlet tarafından kendi malvarlığı üzerine el konulmasıdır. Motorlu taşıt vergileri, Kira gelir vergisi ödemeleri, Trafik kuralları ihlaline bağlı olarak alınan cezalar, Maliye borçları e-hacze konu edilerek on-line  olarak tahsilat yapılabilmektedir.

E-haciz yöntemiyle yapılan tahsilat, kişilerin banka hesapları üzerine koyulan blokaj sebebiyle hesabın geçici bir süre kullanım dışı kalmasına neden olmaktadır. Kişinin hesabında borcundan daha fazla bakiyenin olması hesabın geri kalan kısmının da blokaj nedeniyle kullanım dışı kalmasına neden olmaktadır.

E-haczin devlete getirisi nedir?

E-haciz öncelikle kazandırdığı kağıt ve zaman tasarrufu nedeniyle maddi kazanım sağlamaktadır. Sgk borçları başta olmak üzere devletin diğer kamu kurum kuruluşlarına olan borçlar bu sayede kısa sürede tahsil edilebilmektedir. Sgk, işçi ve işverenlerin kendisine olan prim borçlarını banka hesapları üzerinde koyduğu haciz nedeniyle hızlı bir şekilde tahsil edebilmektedir. Sgk e-haciz uygulaması sayesinde yaklaşık 35 milyar TL’lik borcu tahsil edebime hedefindedir.Daha önceki yıllarda da tahsil edilemeyen borçlardan ötürü belirli hedefler konulmuş fakat çıkarılan mali af bu tahsilatın beklenen oranda gerçekleşmediğini göstermiştir-haciz uygulaması ise devlet kurumlarına olan borçların bir anda tahsil edilmesini sağladığından daha kolay kazanım sağlamaktadır.

Haciz sorgulaması yapılmasının avantajı nedir?

Haciz sorgulaması sonrasında üzerinizde herhangi bir icra işleminin olup olmadığı hakkında bilgi edinir , banka hesaplarına yönelik bir müdahale gerçekleşmeden ödeme yaparak haciz işleminden kurtulabilirsiniz.

Gelir idaresi başkanlığının borcu bulunan mükelleflere yönelik başlattığı e-haciz sorgulaması ile gündeme gelecek bir vergi borcu bertaraf edilecek, bu sayede mevduat ve yatırım hesaplarına yönelik olarak gelecek bir müdahale önlenmiş olacaktır. Devletin vergi borçlarında meydana gelen duraklama sebebiyle başlattığı bu uygulama elektronik ortamda on-line sorgulama ve tahsilat yapılmasını sağlamakta işlemlerin daha hızlı çözümlenmesini sağlamaktadır. Devlet kurumlarından biri olan  sgk ’nın işveren ve işçilerden olan yaklaşık 35 milyar TL’lik alacağı bu şekilde tahsil edilecek ve gelirde meydana gelen azalış kapatılabilecektir.Benzer şekilde bağ-kur gelirleri de e-haciz uygulaması ile artış göstererek kısa süre içinde tahsil edilebilecektir.

Bir önceki yazımız olan Hesabıma e-Haciz Geldi Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ