EFT Hangi Saatler Arasında Yapılır?

Banka kanalları aracılığı ile para transferi işlemleri yapan yatırımcıların sürekli takip ettiği ve bankadan bankaya değişiklik göstere bilen işlem saatleri bulunan transfer yöntemidir. EFT işleminin tam açılımı Elektronik Fon Transferidir, bu işlem yöntemi ile bir bankadan diğerine fiziki olarak parayı taşımadan elektronik ortamda aktarmış olursunuz bankadan bankaya işlem saatinin değişmesi yatırımcılar için EFT hangi saatler arasında yapılır? Şeklinde bir soru gündeme getirse de temel olarak banka işleme başladığı andan mesai saati bitimine kadar işlem yapılabilir yani sabah 08:30 ile 09:30 sırasında başlayan işlem zamanı 17,30 da mesainin bitmesi ile sona erer.

Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

Elektronik Fon Transferi yönteminde paranın hesaba geçme durumu havale işlemlerinden farklıdır, İşlem için belirlenen saatler dışında yapılan işlemlerde para karşı hesaba bir sonraki gün mesai saatinin başlaması ile geçer işlem hafta sonu ve ya resmi tatil günlerinde yapılmış ise paranın diğer hesaba geçme zamanı, tatil bitimindeki ilk iş günüdür.

Böyle bir tatil durumu söz konusu değil ise ve gönderici gönderim yaptığı hesabın bilgilerini doğru vermiş ise işlem 15 dakika içerisinde tamamlanır.

İşlem Saatleri Nasıl Öğrenilir?

Genel olarak işlem saatleri 08:30 ve 17:30 arası olsa Elektronik fon transferi işlemi merkez bankası denetiminde olduğu için bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Çalıştığınız bankanın işlem saatlerini telefon bankacılığı aracılığı ile ya da bankanın resmi İnternet sayfasından öğrenebilirsiniz.

Para Hesaba Geçti mi?

Yapılan transfer işlemi sonucunda bakiyenin karşı hesaba geçip geçmediğini kontrol edebilmek adına göndericiye bir sorgu numarası verilir bu numara ile gönderici yaptığı işlemin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edebilir. Alıcı ve gönderici bilgileri doğru verilmişse işlemler işlem saati içinde yapılmış ise ve resmi bir tatil söz konusu değil ise gönderilen bakiye maksimum 15 dakika içinde karşı hesaba aktarılır.

Bir önceki yazımız olan Eft Kaç Saatte Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ