EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Bankacılık ve finansman işlemlerine bakıldığı zaman bütün dünya üzerinde bir kişinin kredi kartı, kredi borcu ya da banka kartı olmasa dahi para transferlerini ATM üzerinden yaptığı bilinmektedir. Bankacılık işlemlerinin ciddi oranda para kaldırmalarının sebebi ile bu işlemler yapılırken bireylerden kesilen komisyon tutarıdır. ATM üzerinden yapılacak işlemler Banka Havalesi ve EFT olmak üzere ikiye ayrılır. Banka Havalesi, bir bankanın altında yer alan iki müşteri tarafından banka içerisinde yapılan para transferi, EFT ise iki farklı bankanın müşterisi tarafından bankalar arası yapılacak olan para transferi anlamına gelir. EFT işlemi yapmak kolay olduğu kadar her hangi bir numaranın yanlış girilmesi halinde iptali de stresli bir süreç olarak atlatılır. EFT işlemi nasıl iptal edilir? Sorusu ise bu aşamada devreye girer.

EFT İşlemini İptal Etme

Para transferinin bir ATM üzerinden gerçekleştirilmesi sonucunda verilen IBAN numarasının yanlış girilmesi ya da tutarı yanlış girmesi sonucunda bir kişinin yapması gereken tek şey aynı platform üzerinden işlemin iptalini istemektir. İnternet bankacılığı üzerinden de iptal edilebilen bu işlemlerin en önemli noktası genel müdürlük tarafınca onaylanmadan işlemin iptalini hızlı bir şekilde gerçekleştirme durumudur. Bu durumda yapılan işlem birey tarafından iptal edileceği için bankanın sistemine de düşmeden sorun çözülmüş olur. ATM ve internet bankacılığı hizmetleri üzerinden EFT iptali işleminin yapılması kolay ve basit adımlarla gerçekleştirilebilir.

EFT Transferinden Sonra İptal Etme

Bazı durumlarda yapılan yanlışın geç anlaşılması ve transfer işleminin genel müdürlük tarafından onaylanması sonucu EFT işleminin iptal süreci sıkıntılı bir döneme girer. Yapılan transfer ücretinin işinin kendi bankasının havuzunda bulunuyor olması ile kendi bankasını arayarak iptal etmesi sağlanabilirken, transfer ücretinin karşı bankaya geçmiş olması ve havuzda bulunuyor olmasından ötürü bu sefer karşı bankanın müşteri hizmetlerini arayarak paranın iadesi talep edilmektedir. EFT işlemleri anlık olarak farkına varılması sonucunda kolay bir şekilde iptal edilebilen işlemler arasında yer almakla birlikte genel müdürlükten onay geldiği andan itibaren müşteri hizmetleri ile irtibat kurulması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Eft Kaç Saatte Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ