EFT İşlemlerinde Püf Noktalar

  • 06 Ekim 2017
  • 545 kez görüntülendi.

EFT farklı iki banka arasında yapılan para transferidir. Ancak bu işlem esnasında yapılan birçok hata işlemin geçersiz olmasına sebep olur. Bunun yanında doğru olduğu düşünülen bazı yanlış bilgiler de paniğe neden olur. Ancak birkaç noktaya dikkat etmek işlemin sorunsuz bir şekilde halledilmesini sağlar. İşte EFT işlemlerinde püf noktalar.

1- IBAN Numarası Yazılmalıdır

EFT işlemleri hesap numarası ve şube kodu ile de gerçekleşir. Ancak hesap numarası ile yapılan EFT işlemlerinde bankalar herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Bu sebeple doğru ve güvenli EFT için IBAN numarası kullanılmalıdır. Bu bilgiyi parayı alacak olan kisi hesabının bulunduğu şubeyi ya da müşteri hizmetlerini arayarak kolaylıkla öğrenebilir.

​​2- EFT Merkez Şubesi

Eğer EFT hesap numarası ile yapılacak ise ve şube kodu bilinmiyor ise endişeye kapılmaya gerek yok. Çünkü şube yerine EFT merkez şube seçilebilir. Eğer bir kredi kartına EFT gerçekleştiriliyor ise bu bölümde kredi kartları merkezi de seçilebilir.

3- Ücretsiz EFT İşlemi

Bankalar herhangi bir muafiyeti yok ise müşteriye eft masrafı uygular. Ancak her bankanın para transferlerinde kullanılabilecek ücretsiz hesapları ya da masraf alımını engelleyecek ürünleri vardır. Otomatik fatura talimatı ya da yatırım hesapları bunlardan birkaçıdır. Bu ürünler kullanılarak EFT işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştirmek mümkündür.

​​​4- Alıcı Adı ya da Unvanı Tam Olmalıdır

EFT işlemlerinde her bilgi tam yazılsa bile alıcının adı ya da unvanı eksikse tutar karşı tarafa ulaşmaz. Örneğin X Metal olarak yazılan alıcı ismi yanlıştır. X Metal Anonim Şirketi şeklinde tam unvan yazılmalıdır. Aynı şekilde M. Ali Kuş şeklinde yazılan isim de yanlıştır. Kişinin Mehmet Ali Kuş şeklinde tam ismi yazılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Türkiye İş Bankası İnternet Şubesi ile EFT Yapılışı başlıklı makalemizde EFT, Para transferleri ve Türkiye İş Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ