Eft Kaç Saatte Geçer?

Farklı bankalarda yer alan hesaplardaki meblağın elektronik para transfer sistemi ile aktarılması olayına eft denmektedir. Para transfer işlemi bankaların mesai saatleri içerisinde yapılmakta olup bu saatler dışında yapılan transferler ertesi gün işleme konmaktadır.

Bankaların mesai saatleri farklılık göstermekle beraber genellikle 8.30 ila 17.00 aralığında gerçekleşir. Mesai saatleri dışında verilen talimatlar banka tarafından işlem sırasına konmakta ve ertesi gün mesai saati başlangıcında yerine getirilmektedir.

Farklı mesai saatleri eft talimatına etki eder mi?

Para transferi yapan ve bu transferin yapılacağı bankanın farklı mesai saati uygulaması varsa yapılan eft işlemi bu durumdan etkilenir .örneğin çalışılan bankanın 17.00 olan mesai bitiş saatini diğer banka 16.30 olarak belirlemiş olabilir.Bu durumda eft ile gönderilen tutar ertesi gün mesai saatinin başlaması ile hesaba geçer.

Normal şartlarda EFT’nin hesaba geçiş süresi ne kadardır?

Eft ile yapılan transfer işleminin hesaba geçiş süresi 5 ila10 dakika kadardır. Bankada aşırı bir yoğunluk varsa bu süre  30 dakikaya kadar da çıkabilmektedir.

Hafta sonu ve tatillerde EFT’nin hesaba geçiş süresi nasıldır?

Tatiller ve hafta sonları EFT’nin hesaba geçiş süresini uzatır.Örneğin;Cuma günü mesai saati sonuna yakın yapılan eft pazartesi günü, resmi ve dini tatil günleri öncesinde yapılan eft tatil bitimini izleyen ilk işgünü içinde işleme konur.

EFT’nin işleme konmasında nasıl bir prosedür uygulanır?

İlk olarak eft talimatı verilen bankanın eft merkezi  tarafından merkez bankasına bilgiler aktarılır. Daha sonra merkez bankası bu talimatı transferin yapılacağı bankaya iletir. Bankada, talimatta belirtilen tutarı ilgili müşterinin hesabına aktarır. Eft işlemi tüm bu aşamalar geçildikten sonra yerine getirilir. Uzun uzadıya gibi görünse de çalışma saatleri içinde 5 dakika kadar bir sürede tüm bu işlemler gerçekleşmektedir. Eft talimatının mesai saati dışında verilmesi, ertesi  gün mesai başlangıcında tüm bu aşamaların gerçekleşeceği anlamını taşır. Yani bilgilerin merkez bankasına oradan transferin yapılacağı bankaya iletilmesi ertesi gün mesai başlangıç saati itibariyle gerçekleşir.

Özetle; eft kısa süre içinde gerçekleşebilecek türden bir işlem olmasına rağmen talimatın mesai saatleri dışında verilmesi(geç eft),bankaların farklı mesai saatlerinde  çalışıyor olması, hafta sonu veya tatil günleri öncesinde verilen talimatlar, bankadaki aşırı yoğunluk işlemin daha uzun bir sürede veya bir sonraki günün mesai başlangıcında yerine getirilmesine neden olur.

Bir önceki yazımız olan Geç Eft Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ