EFT Ücreti Nedir?

Bankacılık sektöründe para transferi yapmaya imkan veren yöntemlerden birisi de EFT yöntemidir. Elektronik Fon Transferi şeklinde tanımlanan bu para yatırma yöntemi temel olarak havale ile benzer yönlere sahiptir. Öncelikle ‘EFT ücreti nedir?‘ sorusunu soran banka müşterileri için, bu yöntemin de belirli ücretler karşılığında yapıldığını söylemek gerekiyor. Bankalar, işlem yaptığınız kanala göre sizlerden 5 TL’den 50 TL’ye kadar çıkabilen ücretler alıyor. Örneğin, EFT işlemlerini internet bankacılığı sistemi üzerinden yaptığınız zaman alınan ücretler 4-5 TL civarında olur. Ancak bu işlem için doğrudan şubeleri tercih ettiğiniz zaman bu ücret 50 TL seviyesine kadar yükselir.

EFT Nedir?

EFT yöntemi, hızlı banka havalesi olarak da tanımlanan yöntemdir. Bilindiği gibi havale yönteminde yalnızca aynı banka üzerinden para transferi yapılabiliyor. Parayı gönderen ve alan kişi bu işlemleri aynı banka üzerinden yapar. Ancak EFT yöntemi farklı iki banka üzerinden işlem yapma şansı verir. Bu da EFT işlemlerinin banka müşterileri için en avantajlı yönü oluyor. Ancak EFT işlemleri yapılırken belirlenen kurallar da havale yöntemin göre farklı oluyor. Bilindiği gibi havale işlemlerini 7/24 yapabilmek mümkündür. Ancak EFT işlemlerini yalnızca belirli saatler arasında yapabilirsiniz.

EFT İşlem Saatleri

7/24 yapılabilen havale işlemlerinin aksine, EFT işlemlerini yalnızca bankaların çalıştığı saatler arasında yapabilirsiniz. Bu işlemlerde yatırılan para karşı hesaba hızlıca geçebildiği için, şubeden hızlıca onaylanması gerekiyor. Bu bakımdan EFT işlemlerini yalnızca saat 09:00 ile 17:00 arasında yapabilirsiniz. Bu saat bazı bankalarda 16:45 seviyesine kadar da çekilmiş olabilir. Ancak genel olarak bankaların çalışma saatleri içerisinde herhangi bir anda EFT işlemini yapabilirsiniz. Hafta sonları bankalar hiçbir şekilde açık olmadığı için EFT yapabilmek mümkün değildir.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT ile para yatırma işlemleri havale ile oldukça benzerdir. Paranızı IBAN numarası ya da hesap numarası ile gönderebilirsiniz. Alıcı bilgileri ile birlikte gönderici bilgileri de girildikten sonra pazar karşı hesaba geçer. Paranızı; bankamatiklerden, şubeden, internet şubesinden ya da mobil bankacılık sistemlerinden hızlı ve güvenilir şekilde yatırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir? başlıklı makalemizde EFT, EFT iptali ve EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ