Eğitim durumum kredi notunu etkiler mi?

Kredi notu ;finansal olarak kaynak ihtiyacı içinde olduğunuzda ,fatura ödemelerinizde, beyaz eşya alımlarında ,araba kiralama da ihtiyaç olunan bir veridir. Son beş yıl içinde gerçekleşen olumlu veya olumsuz kayıtların özeti mahiyetinde olan bir puandır.2014 yılından itibaren herkesin erişimine olanak tanıyacak hale getirilmiş,  kişi kendisi ve bir başkasına ait notu öğrenebilir olmuştur.

Kredi notu tespitinde birçok faktör etkili olmaktadır. Özellikle zamanında ödemesi yapılmamış kredi ve kredi kartları sorun teşkil edecek ve kredi notundaki en büyük düşüşü yaşatacaktır. Kredi ve  kredi kartı borçlarında takibe düşülmesi de kredi notundaki düşüşü arttıran özelliktedir. Kredi notunu bunun dışında etkileyen başka faktörlerde bulunmaktadır. Bunlardan biride kişinin eğitim durumudur. Eğitim düzeyi yüksek birinin kredi notu da  beraberinde artış göstermektedir. Kredi notu hesabında dikkate alınan etkenlerden biri olan eğitim durumunda ilkokul mezunu biriyle üniversite mezunu birinin kredi notu arasında fark olacaktır.

Kredi notuna etki eden diğer faktörler nelerdir?

Kredi notuna ilk sırada yer alan etmen olan kredi notundan sonra demografik ölçümlerde etki etmekte ve eğitim,meslek,yaş,iş deneyimi, toplam iş deneyimi, medeni hal, ikamet edilen evin mülkiyeti, sahip olunan taşıta ait mülkiyet ,sahip olunan kredi kartları, meslek ,çek ve senetle ilgili kayıtlar kredi notuna etki eden diğer faktörler arasındadır.

Eğitim durumunun kredi notuna etki etmesinin nedeni nedir?

Yukarıda sayılan faktörlerden de anlaşılacağı üzere kredi ödemesini garantileyecek her etmen önemli olarak kabul edilir. Örneğin ;toplam iş deneyimi, bankanın  kişinin kıdemi hakkında öngörüde bulunup tahmin imkanını arttırdığından önemlidir veya kişinin mesleğinin geçerli kabul edilecek meslekler arasında yer alması hayat standardı hakkında ipuçları veren bir veridir. Eğitim durumu da benzeri şekilde kişinin yaşam kalitesini ve standartlarını yükselten bir etki yapacak kullandığı kredinin ödemesinde daha titizlikle durulacağı izlenimini verecektir.

Kredi ve kredi kartları ,disiplini,güveni,sadakati seven banka kaynaklarıdır. Ödemelerin düzeni bu nota birinci sırada etki eden bir faktördür. Bunun dışında kişiye ait demografik etmenler nota az da olsa tesir etmekte kredi notuna öngörülü bir yaklaşımda bulunularak tahmin olanağına fırsat vermektedir. Eğitim durumu bunlardan biri olarak toplumda belli bir etikete sahip olan kişiyi daha güvenilir kabul etmekte ve kredi notu tayininde bir adım öne çıkarmaktadır

Bir önceki yazımız olan Kredi Geçmişiniz Neden Bu Kadar Önemli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ